Potřebujete poradit? Volejte Po-Pá 08:00 - 19:00   +420 466 566 060
Inspirace, rady, tipy

Základem zdravé práce je správná židle

O ergonomii kancelářské práce se často diskutuje, málokdo má však přehled o všech zásadách správného sezení. A ještě méně lidí je pak v praxi dodržuje. Všichni by přitom rádi seděli a pracovali zdravěji a pohodlněji – jenže stará kancelářská židle to nedovolí. Pojďte zjistit, jak jste na tom vy!

Ergonomie práce s počítačem je nesmírně složitou problematikou, kterou rozhodně nelze bagatelizovat. Avšak přesto, že je stále předmětem intenzivního zkoumání mnoha odborníků z celého světa, základní axiomy zdravé a ergonomické kancelářské práce (nejen) s počítačem se prakticky nemění. A většina z nich se týká právě sezení, tedy zejména správného výběru kvalitní kancelářské židle.

Nehledejte univerzální ergonomickou židli

Ihned na úvod je třeba říci, že neexistuje žádná „jediná správná ergonomická“ kancelářská židle. Vybírat byste proto měli u specializovaného obchodníka, který vám nabídne dostatečně široký sortiment různých modelů, ale především vám s výběrem židle fundovaně poradí. Rovnou se tak vyhněte supermarketovým nabídkám akčních kancelářských židlí.

Spoléhat však nemůžete ani na dobře míněná doporučení, a to jak z internetu, tak ani od vlastních známých. Každý člověk je dokonale unikátní, a to jak po stránce anatomické, tak co se pracovních návyků týče. Proto na vás židle, která kolegovi připadá dokonalá, může působit jako středověký mučednický nástroj.

Jak tedy správnou kancelářskou židli vybrat?

V první řadě je třeba zhodnotit, jakým způsobem vůbec na židli sedíte. Zaujímáte-li typickou zhroucenou polohu s propadlými zády, skloněnou hlavou a pokrčenýma rukama, nepomůže vám ani ta sebelepší židle. Základem je tedy správně se usadit.

Jak správně sedět

  • zadek mějte zcela vzadu, až na hraně opěráku židle
  • uši, ramena a boky držte v jedné svislé ose
  • nevyklánějte se do stran, vpřed ani vzad
  • vaše nohy (v kolenou) a ruce (v loktech) musí svírat pravý úhel
  • dívejte se přímo před sebe (tedy do míst, kde by se správně měl nacházet váš monitor)

Teprve nyní se zaměřte na to, co vám na vaší stávající židli vadí. Jsou to příliš krátké opěrky rukou? Příliš měkký sedák? Nevhodně tvarovaný opěrák? Nemožnost nastavit správnou výšku sedáku? Některé nedostatky se projeví okamžitě, další třeba po hodině. Zkuste tedy déle soustavně pozorovat, jakým způsobem vás vaše stará židle mučí – třeba při dočítání tohoto článku.

Sedmero ergonomické židle

Mezitím se pojďme podívat na to, jak by měla vypadat ergonomicky kvalitní kancelářská židle, která vaše sezení učiní co nejméně zdraví škodlivým. Na rozdíl od konkrétních vlastností jednotlivých židlí, tato pravidla jsou univerzálně platná a při výběru kancelářské židle je jich nutno dodržet co nejvíce.

1)     Sedák nesmí škrtit nohy

Zní to přehnaně, ale nevhodně tvarovaný či polstrovaný sedák je u osob se sedavým zaměstnáním nejčastější příčinou syndromu studených a oteklých nohou. Nejhoršími nástroji pro zaškrcení krevního oběhu ve stehnech (a tím i zbytku nohou) jsou:

  • sedáky s přehnaně hlubokým důlkem v oblasti hýždí (ať už záměrným, nebo prosezeným),
  • klouzavé potahy sedáku (zejména nekvalitní koženky),
  • špatně tvarovaná hrana sedáku a
  • sedák se sklonem dopředu.

Poslední faktor vám nejen spolehlivě zajistí špatné prokrvení nohou, ale také absolutně zruší platnost bodu 2. Jak jsou na tom vaše nohy právě teď?

2)     Bederní opěrku je třeba mít na bedrech

Banální! Skutečně? Kde se nyní nachází vaše bederní opěrka (pokud jí vaše židle má)? Jestliže nesedíte zcela na zadní hraně sedáku, pak zhruba někde mezi křížem a lopatkami. Výsledkem je soustavný a dlouhodobý tlak na páteř, který se postupem času projeví její deformací, nežádoucím prohnutím a soustavnou bolestí zad.

Tento problém lze eliminovat buďto nastavitelnou bederní (lordózovou) opěrkou, nebo koupí židle s kvalitním asynchronním mechanismem.

3)     Opěrák musí podpírat, ne zachycovat

Jediný správný tvar opěráku ergonomické kancelářské židle je konvexní, tedy vypouklý směrem k sedáku. Rovný opěrák nerovnoměrně zatěžuje svalstvo okolo páteře, konkávní (vydutý) opěrák jej pak doslova devastuje.

V prvních okamžicích po usednutí na židli se správně tvarovaným opěrákem budete pravděpodobně cítit jisté nepohodlí. Jakmile si však vaše záda zvyknou na nový způsob (rovnoměrného) zatížený, odvděčí se vám nebývalou pohyblivostí a také úlevou od bolesti.

Vydržíte pět minut sedět bez opírání s rovnými zády? Pokud ne, viňte ochablé či unavené svalstvo v bezprostřední blízkosti páteře. A opěradlo své židle.

4)     Opěrky rukou musí podpírat lokty

Účelem područek na kancelářské židli není poskytování plochy pro odložení předloktí, zápěstí a dlaní. Jedinou správnou funkcí těchto nezbytných, přesto často opomíjených ergonomických doplňků je podpora vašich loktů.

Díky tomu se nejen uleví ramenům a zádům, ale zároveň získáte nebývalý rozsah pohybu. Schválně, zkuste si područky nastavit tak, aby vám podpíraly jen a pouze lokty. Současně však musí být dostatečně vysoko, aby vaše zápěstí bylo v rovině s předloktím, a zároveň až za úrovní břicha – jinak vám nedovolí přisunutí ke stolu.

Pokud toto vaše židle neumí, je na čase pořídit si novou – tentokrát skutečně ergonomickou – kancelářskou židli!

5)     Podhlavník není pro lenochy

Nenechte se odradit notoricky omílanými vtípky na adresu „kreativně podřimujících“ grafiků, copywriterů a dalších kreativců. Podhlavník (anatomicky tvarovaný opěrka hlavy/hlavy a krku) je velmi užitečným doplňkem, který by neměl chybět na židli žádného člověka pracujícího s PC.

Zejména jej oceníte v případě, že operujete na více monitorech současně (či na jednom velkém, na tom nesejde). Ve chvíli, kdy se vaše krční páteř musí vyrovnat s ustavičným těkavým otáčením hlavy, je totiž nanejvýš vhodné ulevit jí alespoň co do jejího podpírání. A konec konců – i zdlouhavé brífinky vám s podhlavníkem utečou lépe.

6)     Výškové nastavení židle neslouží ke krácení dlouhé chvíle

Každá dnešní kancelářská židle disponuje pístem, který umožňuje nastavit výšku sezení. Málokdo však tuší, jak by správné nastavení mělo vypadat. Zkuste se nyní zaměřit na svá chodidla. Dotýkají se celou plochou země? A dotknete se země patami?

Pokud ne, zkuste upravit výšku židle… a nyní se na sedáku posuňte dopředu. Pokud stále máte paty na zemi a vaše kolena svírají úhel 90°, sedíte na židli, která vyhovuje výšce vašeho těla i vašeho pracovního stolu. V opačném případě se poohlédněte po nové kancelářské židli – riskujete nejen špatné prokrvení chodidel, ale také zánět šlach.

7)     Ergonomická židle se musí hýbat s vámi

Ponechme stranou pohyby synchronního či asynchronního mechanismu židle – toto téma probereme v posledním odstavci článku. Zaměřte se na pohyb samotné židle. Jak často se na ní otáčíte pro psací potřeby či telefon? A kolikrát za den popojedete třeba směrem k tiskárně?

Pohyb je při sedavé práci velmi prospěšný a důležitý. Je-li však vysoce repetitivní (jako zmíněné příklady), neměl by vyžadovat více námahy, než je nezbytně nutné. Pokud tedy sedíte na židli, se kterou takřka nelze pohnout z místa, zvažte její výměnu. Denně totiž zbytečně přetěžujete určité svalové skupiny.

Synchronní, asynchronní – jak se v tom vyznat?

Na závěr jsme si naschvál nechali asi nejvášnivěji diskutované téma ergonomie kancelářských židlí: jaký typ mechanismu zvolit? Nejdříve si ale pojďme udělat pořádek v tom, co vlastně který pojem znamená.

(Je třeba mít na paměti, že dělení mechanismů kancelářských židlí na synchronní a asynchronní je velmi zjednodušené. Každý výrobce pak u svých modelů nabízí různou kombinaci doplňkových technologií a možností nastavení. Principielně však jde stále o nejdůležitější parametr při výběru židle.)

Asynchronní = nezávislý pohyb opěráku

Asynchronní mechanismus umožňuje nezávisle nastavit sklon sedáku a opěráku, tedy měnit úhel mezi těmito dvěma komponentami. Sklon sedáku i opěráku lze nastavit plynule (u dražších mechanik), nebo stupňovitě.

Asynchronními mechanismy bývají vybaveny zejména levnější kancelářské židle, přesto může jít o ergonomicky velmi vyhovující systém. Dražší asynchronní mechaniky pak umožňují dokonce i dynamické sezení. Obvykle jsou však vybaveny systémem protiváhy opěradla, která slouží pro jeho pohodlné polohování, nikoliv pro opravdové dynamické sezení.

Synchronní = společný pohyb sedáku a opěráku

Synchronní mechanismus se vyznačuje propojením sklápění opěráku a naklápěním sedáku. Pokud se tedy zhoupnete vzad, sedák se vpředu automaticky přizvedne, abyste neměli tendenci ze židle sklouzávat. Současně je přitom opěrák k zádům přitlačován pružinou, jejíž tuhost lze v určitém rozsahu regulovat.

Výsledkem je židle, která dokonale kopíruje váš pohyb a zároveň vás nutí poposedávat a upravovat polohu těla.

A který je tedy vhodnější?

Máme pro vás šalamounskou odpověď: jak pro koho, jak v čem. Někdo má rád pocit pevné opory dokonale nastavené židle, kterou nachází u asynchronního mechanismu. Jiný pak zase nedá dopustit na časté změny polohy a „upomínku“ zdravého sezení v podobě napruženého opěráku, které nabídne synchronní mechanika.

Věříme však, že po přečtení tohoto článku již dokážete objektivně posoudit, co od své nové ergonomické kancelářské židle požadujete a kde vás s tou starou příslovečně „tlačí bota“. Doufáme také, že získané informace povedou ke koupi kancelářské židle, která vyhoví všem vašim požadavkům!

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.