🚨🚨🚨Čistíme sklady - velké slevy na veškeré skladové zboží. Neváhejte, akce platí do konce týdne.🚨🚨🚨
Potřebujete poradit? Volejte Po-Pá 08:00 - 12:00   +420 466 566 060
Inspirace, rady, tipy

4 tipy, jak (ne)sedět u počítače. Nebo stát?

Ztuhlost, bolesti zad a hlavy. Nedejte jim šanci – naučte se, jak sedět při práci u počítače zdravě. Komplikacím odzvonilo – inspirujte se našimi 4 tipy, které vám zpříjemní každý den.

Přestože sedíte u počítače i několik hodin, nad způsobem nejspíš nepřemýšlíte. Trefili jsme se? Pak je ideální čas se zamyslet nad změnou – protože i když vás možná záda zatím nebolí, brzy by mohly začít. Jak se zdravotním komplikacím vyhnout? Seďte správně.

 

TIP 1: Vyberte si správnou židli

Klíčem k pohodlnému a zdravému sezení nejste jen vy a vaše poloha, ale i židle, která vám tu polohu umožní. Kromě komfortnu by správné kancelářské křeslo mělo umožnit mírný pohyb, mělo by být ergonomické, nastavitelné a z prodyšného materiálu. Hodit se budou i područky a opěrka hlavy, abyste pravidelně dokázali změnit polohu a sem tam si odpočinuli. Klíč k výběru židle? Testujte, zkoumejte, dejte si čas. Sledujte nejen ceny, ale i zmíněný materiál, nosnost a doplňky. Obzvláště, pokud pracujete u počítače celé hodiny, měla by vaše společnice stát za to a být špičková.

 

Jak sedět? Nohy pokrčte a chodidla mějte na zemi. Seďte uprostřed sedáku, bederní páteř je podepřená bederní opěrkou. Seďte vzpřímeně. Monitor by měl být ve výšce vašich očích, abyste se na něj nedívali směrem dolů, ale ani nahoru.

TIP 2: Zkontrolujte výšku stolu

Nejen na výšce a vzdálenosti monitoru od očí záleží. I výška stolu je pro zdravé sezení důležitá, protože právě na stole pracujete – a používáte ruce při psaní na klávesnici a pro pohyb myší. Jak ověřit správnou výšku stolu? Při sezení by kancelářský stůl měl být zhruba ve výšce vašich loktů. Pozor na výběr stolu – důležitý je i dostatek prostoru pod stolem, aby vaše nohy měly místo na pravý úhel. Teprve poté tedy upravte výšku židle a monitoru – a sezení bude správné.

TIP 3: Dávkujte si přestávky, protáhněte se

Jak správně sedět? No, občas spíš nesedět. Dávkujte si přestávky, pohupujte se. Během přestávek se projděte na kávu, protáhněte se, zacvičte si nebo vyrazte na krátkou procházku. Pravidelný pohyb vám pomůže vyvážit dlouhé a náročné sezení. Některá videa na internetu vás naučí krátké protahovací cviky, které navíc můžete dělat přímo ze židle. Díky nim nebudou mít bolesti zad šanci.

 

TIP 4: Neseďte, zkrátka chvíli stůjte

Další možností, jak si ulevit od bolestí zad, je pracovat ve stoje. Tento trend je v kancelářích velmi oblíbený, protože vám umožní změnit polohu a pracovat s nadhledem – a to doslova. Rada na závěr je tedy nesedět, ale pravidelně stát. Pomoci mohou speciální stoly pod notebook či počítač, které jsou navrženy pro práci ve stoje. některé z nich jsou dokonce skládací, takže s nimi můžete pracovat v práci, ale i doma. A že takový nemáte? Pomozte si čímkoli – stohem knih, barovým stolkem, regálem. Uvidíte, že práce ve stoje je příjemná… a překvapivě přirozená.

 

Zdravé sezení u počítače nakonec nezávisí na kvalitní židli či stolu, ale především na vás. Pamatujte si – i na nejlepší židli se dá sedět špatně. Bez pravidelného pohybu a nového návyku sedu to zkrátka nepůjde – ale vaše snaha vás odmění nulovou bolestí a skvělou kondicí navzdory sedavému zaměstnání.

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.