🚨🚨🚨Čistíme sklady - velké slevy na veškeré skladové zboží. Neváhejte, akce platí do konce týdne.🚨🚨🚨
Potřebujete poradit? Volejte Po-Pá 08:00 - 12:00   +420 466 566 060
Inspirace, rady, tipy

Dětské židle. Jak na to?

Vaše dítko už dávno není tím malým miminkem, které jen leželo a pomalu objevovalo svět. Teď je to již samostatný človíček, který sice i nadále poznává svět kolem sebe, jenže tentokrát už tak nějak po svém. 

Podle čeho poznat vhodnou dětskou židli? Pomůžeme vám se správným výběrem!

Vaše dítko už dávno není tím malým miminkem, které jen leželo a pomalu objevovalo svět. Teď je to již samostatný človíček, který sice i nadále poznává svět kolem sebe, jenže tentokrát už tak nějak po svém. Na vaší společné cestě jste došli až do bodu, kdy uvažujete nad pořízením dětské židle, jež bude zdobit pokojíček vaší ratolesti a stane se součástí pracovního koutku. Vybrat vhodnou židli pro dítě rozhodně není jen tak - preference nízké ceny a bezhlavý nákup totiž v tomto případě nejsou na místě!

Správné sezení už od útlého věku

Tělíčko malého dítěte je neuvěřitelně tvárné, neustále se vyvíjí a prochází důležitými změnami. Co se židle týče, je naprosto nezbytné, aby odpovídala správnému návyku sezení. Jedině tak předejdete (byť neúmyslnému) poškození dětské páteře, což by mohlo vést k nepříjemným problémům v budoucím životě. Pokud dítě naučíte správnému stylu sezení již v jeho útlém věku, vštěpíte mu do hlavičky užitečnou znalost, která se mu bude hodit po zbytek jeho života.

Co je u dětské židle úplně nejdůležitější?

 

Při výběru kvalitní dětské židle byste se měli ohlížet především na tyto dva faktory:

  • výška židle

  • hloubka sedu

Všechno to ostatní, jako materiál nebo barevné provedení, jsou při výběru až druhořadé a nehrají tak důležitou roli. Dětské židle nabízí dětem možnost úplného snížení a to až na 35 cm, v maximální poloze pak dosahují výšky 50 cm.

Možnost libovolného nastavení výšky

Dětská židle by měla disponovat možností nastavení výšky. K tomuto účelu slouží speciální páčka umístěná vespod židle, se kterou se dá pohodlně manipulovat. Pamatujte, že by se dítě při sezení na židli mělo nohama pevně dotýkat země (a to celou plochou chodidla) a stehna vůči lýtkům by tak měla svírat pravý úhel. Bude-li dítko při sezení kopat nohama ve vzduchu nebo se naopak dotýkat třeba jen špičkami prstů - je to špatně.

Hloubku sezení nepodceňujte

Stejně jako nastavitelná výška sedadla je důležitá i jeho hloubka. Při sezení by dítě mělo pohodlně dosáhnout na opěradlo, v opačném případě by hrozilo hrbení zad. Při sezení se dítě nesmí hrbit, protože by se mu nejen poškozovala páteř, ale zároveň by jej mohly bolet záda a sezení by pro něho nebylo vůbec pohodlné. I v tomto případě lze správnou hloubku sedadla zkontrolovat tak, že budou záda dítěte při sezení v pravém úhlu k jeho stehnům. Co se zádové opěrky týče, měla by v ideálním případě končit v úrovni lopatek.

S područkami nebo bez?

U dětských židlí narazíte na několik rozdílů, mezi nimiž bude i rozdíl v absenci nebo naopak přítomnosti područek. Ty se u židle určitě hodí, protože výrazně snižují tlak vyvíjený na páteř. Nicméně u dětské židle být nemusí, není to podmínka. Většina dětí se rukama opírá o stůl, proto není nezbytně nutné, aby vámi vybraná dětská židle područkami disponovala. Bude-li je mít, berte to jako příjemný bonus.

Židle na kolečkách je jasná volba

Nedílnou součástí dětské židle by měla být kolečka. Nedoporučujeme vybírat statickou židli, se kterou se nedá pohodlně manipulovat. Kolečková židle je mobilní a umožňuje dítěti zaujmout u stolu správnou polohu i bez nutnosti, aby se muselo několikrát s židlí posunovat.

Design židle je samozřejmě také důležitý

I když jsme se zmínili, že při výběru dětské židle jde především o výšku sedadla a jeho hloubku, neměli byste podceňovat ani design. Upřímně - děti si zpravidla všimnou toho, jak židle vypadá a vůbec je nezajímá, jestli má područky, je na kolečkách nebo jak vysoko si mohou nastavit sedadlo. Proto se při svém výběru soustřeďte i na výběr přitažlivého designu. Židle mají mnoho zajímavých barev, některé dokonce kombinují vícero odstínů. Nechybí židle s potiskem či lákavým motivem, takže určitě je z čeho vybírat.

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.