Prima magazín

Vydáno: Autor: Sandra Franerová

Dobré topení zahřeje nejen náš domov, ale i našeho ducha

To jak budete vytápět svůj domov, je velmi zásadní otázkou. Nejen, že si musíte vybrat, zda budete topit klasicky, nástěnnými radiátory, anebo zvolíte modernější způsob, a to buď podlahové nebo stropní vytápění. Každé má svá pro a proti. U každého je nutné rozhodnout další aspekty.

Bez možnosti přihřát vzduch a okolí se neobejdeme


Topit se prostě musí. Žijeme v daném klimakterickém pásu, a ohřevu místnosti se jednoduše nevyhneme. Snahou a cílem, řekněme téměř všech lidí, je za tyto činnosti zaplatit co nejméně peněz. I proto jsou neustále vyvíjené nové systémy a materiály, které nám to umožní. A v případě topení tomu není jinak.
Jak tedy vybrat to pravé pro vaše bydlení? Jsou určité ukazatele, které vám pomohou při výběru. Především jde o typ energie použité k topení, o způsobu vedení tepla, o tom, jaké možnosti regulace teploty chcete mít atd.


5 otázek k výběru


1. Kde bude topení zabudováno

 • Je velmi důležité rozhodnout, zda nám místnost budou zdobit i radiátory anebo vše schovám pod podlahovou krytinu.
 • Někdo nedá na klasiku dopustit a je rád za možnost rychlého sušení jako třeba oblečení a obuvi. Představte si, že přijdete domů promočení a víte, že potřebuje přivést své boty do původního stavu. Tak je jednoduše vycpete novinami a položíte na vrch radiátoru. Toto u podlahového topení nenajdete, ale na druhou stranu, když budete doma chodit bez bot, zima od noh vám rozhodně nebude. Příjemně hřejivá podlaha, hlavně po ránu, když vstanete z postele nebo po teplé sprše, je hodně potěšující nevstoupit na studenou zem.
 • Tepelná pohoda jdoucí od noh, zajišťuje nastavení volby teploty výhřevu místnosti klidně i o dva stupně méně, než je tomu u klasiky. Radiátory totiž nehřejí po celé ploše, ale vytvářejí teplé zóny kolem tělesa.
 • Náklady na pořízení jsou u zažitého stylu topení sice o 20% nižší, ale provoz se může hodně prodražit.


2. Jaká energie ohřeje váš domov

 • Dva způsoby vytvoření tepla. Elektrická energie, v poslední době velmi oblíbená, a teplo vedené vodou.
 • Topení pomocí elektřiny může být sice energeticky úsporné, protože dnes jsou všelijaké tarify zajišťující nízkou cenu za odběr, ale vodovodní topení je stále efektivnější.
 • Voda je hnána v trubkách, položených na podlaze. Buď spirálovitě anebo hadovitě jedna vedle druhé. Ty se připevňují k tepelné izolaci.


3. Který materiál je nejlepší

 • Na topení pomocí radiátoru, si vůbec nemusíte lámat hlavu s tím, jakou podlahovou krytinu použít. Nevadí koberce, kusový ani celoplošný, pryž ani PVC. Použít lze opravdu cokoliv.
 • V případě podlahového topení zapomeňte na celoplošné potažení místnosti kobercem. Je nutné použít takový produkt, který je velmi dobře vodivý. To lze velmi dobře říci o dlažbě. Dnes jsou v různých dekorech a imitacích. Můžete tedy vydláždit i obývací pokoj v imitaci dřeva a celá plocha podlahy bude krásně teplá. Osvědčil se i kámen. Lze však použít i oblíbené krytina jako je lamino. Podlahu tak vždy sladíte se zbytkem interiéru, především s nábytkem.


4. Rychlost je důležitá

 • Baví vaše děti točit kolečkem na radiátoru? Dobrá zábava pro ně, horší pro vás. Neustále vám tak mění teplotu. Klasika je však uživatelsky snadná. Otočíte a teplota se prakticky okamžitě upraví. Topení přestane hřát anebo naopak začne.
 • V případě podlahového topení je nutné počítat s tím, že chvilku trvá, než se voda ohřeje a po vypnutí, zase delší dobu sálá teplo z podlahy. Když na to budete myslet při regulaci, bude vše dobré. Vše je o zvyku. Takže když si vymrznutí lehnete do postele


5. Použít měď, ocel nebo plast?

 • Měď - Odjakživa se používá v topenářském průmyslu. Je velmi dobře vodivá, neroztahuje se, je samonosná a má dlouhou životnost. Avšak je drahá na pořízení, pracná k montáži a díky mnoha spojům je i rizikovější na komplikace a poruchy.
 • Ocel – Je dostupná, levná. Bohužel s malou výdrží. Životnost trubek je nízká.
 • Plast – Získává na popularitě. Je levný, ohebný, odolný proti teplotě, tlaku a navíc není roztažný. Uchovává si svůj tvar, a to je důležité. Rez na něj neútočí.


Pak je zde ještě další varianta volby rozvodu topení. Pořídit si jiný typ. Na trhu dnes už existuje i nový druh. Stropní topení pomocí panelů, které sálají teplo. Kdo jej má, nemůže si vynachválit, kdo nemá, nemůže soudit.

Náš blog tvoří Sandra. Článek pro Vás napsala Sandra. Jsem obyčejná žena, která si ráda plní sny. Psaní mě vždy bavilo. Už jako malá holka jsem neustále ležela v knihách a tzv. psala do šuplíku. S vytvářením různorodých textů se již nějakou dobu zabývám. V současné chvíli jsem doma s dvěma dětma, dcerkou Lilienkou a synem Kiliankem, a tak je pro mě tento koníček, příjemným zpestřením dne. Ráda se věnuji různorodým tématům, protože obohacují i mě samotnou.

Katalog

Expresní dodání zboží
Doprava zdarma od 500 Kč
Nejnižší ceny
Pravidelné slevy
Záruka až 5 let

© 2013-2021 primazidle.cz