⚠️⚠️⚠️ Totální výprodej likvidace skladu - slevu až 50% v celém eshopu. Neváhejte akce je platná po omezenou dobu. ⚠️⚠️⚠️
Potřebujete poradit? Volejte Po-Pá 08:00 - 19:00   +420 466 566 060
Inspirace, rady, tipy

Dobré topení zahřeje nejen náš domov, ale i našeho ducha

Dobré topení zahřeje nejen náš domov, ale i našeho ducha

To jak budete vytápět svůj domov, je velmi zásadní otázkou. Nejen, že si musíte vybrat, zda budete topit klasicky, nástěnnými radiátory, anebo zvolíte modernější způsob, a to buď podlahové nebo stropní vytápění. Každé má svá pro a proti. U každého je nutné rozhodnout další aspekty.

Bez možnosti přihřát vzduch a okolí se neobejdeme


Topit se prostě musí. Žijeme v daném klimakterickém pásu, a ohřevu místnosti se jednoduše nevyhneme. Snahou a cílem, řekněme téměř všech lidí, je za tyto činnosti zaplatit co nejméně peněz. I proto jsou neustále vyvíjené nové systémy a materiály, které nám to umožní. A v případě topení tomu není jinak.
Jak tedy vybrat to pravé pro vaše bydlení? Jsou určité ukazatele, které vám pomohou při výběru. Především jde o typ energie použité k topení, o způsobu vedení tepla, o tom, jaké možnosti regulace teploty chcete mít atd.


5 otázek k výběru


1. Kde bude topení zabudováno

 • Je velmi důležité rozhodnout, zda nám místnost budou zdobit i radiátory anebo vše schovám pod podlahovou krytinu.
 • Někdo nedá na klasiku dopustit a je rád za možnost rychlého sušení jako třeba oblečení a obuvi. Představte si, že přijdete domů promočení a víte, že potřebuje přivést své boty do původního stavu. Tak je jednoduše vycpete novinami a položíte na vrch radiátoru. Toto u podlahového topení nenajdete, ale na druhou stranu, když budete doma chodit bez bot, zima od noh vám rozhodně nebude. Příjemně hřejivá podlaha, hlavně po ránu, když vstanete z postele nebo po teplé sprše, je hodně potěšující nevstoupit na studenou zem.
 • Tepelná pohoda jdoucí od noh, zajišťuje nastavení volby teploty výhřevu místnosti klidně i o dva stupně méně, než je tomu u klasiky. Radiátory totiž nehřejí po celé ploše, ale vytvářejí teplé zóny kolem tělesa.
 • Náklady na pořízení jsou u zažitého stylu topení sice o 20% nižší, ale provoz se může hodně prodražit.


2. Jaká energie ohřeje váš domov

 • Dva způsoby vytvoření tepla. Elektrická energie, v poslední době velmi oblíbená, a teplo vedené vodou.
 • Topení pomocí elektřiny může být sice energeticky úsporné, protože dnes jsou všelijaké tarify zajišťující nízkou cenu za odběr, ale vodovodní topení je stále efektivnější.
 • Voda je hnána v trubkách, položených na podlaze. Buď spirálovitě anebo hadovitě jedna vedle druhé. Ty se připevňují k tepelné izolaci.


3. Který materiál je nejlepší

 • Na topení pomocí radiátoru, si vůbec nemusíte lámat hlavu s tím, jakou podlahovou krytinu použít. Nevadí koberce, kusový ani celoplošný, pryž ani PVC. Použít lze opravdu cokoliv.
 • V případě podlahového topení zapomeňte na celoplošné potažení místnosti kobercem. Je nutné použít takový produkt, který je velmi dobře vodivý. To lze velmi dobře říci o dlažbě. Dnes jsou v různých dekorech a imitacích. Můžete tedy vydláždit i obývací pokoj v imitaci dřeva a celá plocha podlahy bude krásně teplá. Osvědčil se i kámen. Lze však použít i oblíbené krytina jako je lamino. Podlahu tak vždy sladíte se zbytkem interiéru, především s nábytkem.


4. Rychlost je důležitá

 • Baví vaše děti točit kolečkem na radiátoru? Dobrá zábava pro ně, horší pro vás. Neustále vám tak mění teplotu. Klasika je však uživatelsky snadná. Otočíte a teplota se prakticky okamžitě upraví. Topení přestane hřát anebo naopak začne.
 • V případě podlahového topení je nutné počítat s tím, že chvilku trvá, než se voda ohřeje a po vypnutí, zase delší dobu sálá teplo z podlahy. Když na to budete myslet při regulaci, bude vše dobré. Vše je o zvyku. Takže když si vymrznutí lehnete do postele


5. Použít měď, ocel nebo plast?

 • Měď - Odjakživa se používá v topenářském průmyslu. Je velmi dobře vodivá, neroztahuje se, je samonosná a má dlouhou životnost. Avšak je drahá na pořízení, pracná k montáži a díky mnoha spojům je i rizikovější na komplikace a poruchy.
 • Ocel – Je dostupná, levná. Bohužel s malou výdrží. Životnost trubek je nízká.
 • Plast – Získává na popularitě. Je levný, ohebný, odolný proti teplotě, tlaku a navíc není roztažný. Uchovává si svůj tvar, a to je důležité. Rez na něj neútočí.


Pak je zde ještě další varianta volby rozvodu topení. Pořídit si jiný typ. Na trhu dnes už existuje i nový druh. Stropní topení pomocí panelů, které sálají teplo. Kdo jej má, nemůže si vynachválit, kdo nemá, nemůže soudit.

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.