🚨🚨🚨Čistíme sklady - velké slevy na veškeré skladové zboží. Neváhejte, akce platí do konce týdne.🚨🚨🚨
Potřebujete poradit? Volejte Po-Pá 08:00 - 12:00   +420 466 566 060
Inspirace, rady, tipy

Jak na nás působí vůně a barvy v interiéru

Myslete očima a nosem aneb zaměřeno na barvy a vůně

Člověk je tvor snadno ovlivnitelný. Stačí nějakým způsobem zasáhnout jeho mysl. Pomocí malých lstí, lze ovlivnit náladu, emoce i chování jedince či skupiny lidí.

Každý psycholog vám potvrdí, že prostředí, ve kterém trávíme čas, pozitivně či negativně ovlivňuje náš život. Zásah může být patrný hned nebo může tzv. vyplout na povrch až po delší době.

Toto platí i o našem domově, práci, víkendové chatě. V podstatě bychom na to měli myslet všude tam, kde se nacházíme pravidelně. Všude by nám mělo být příjemně a nemělo by nic působit rušivě. V zařizování pokoje se tedy nemůžeme zaměřit pouze na to, zda bude využíván jako jídelna a jaký stůl tedy koupíme. Je třeba myslet také na to, jakou barvou by bylo vhodné jej vymalovat. Tak, aby nám chutnalo a vonělo.

Každého mile překvapí, když se vrátí po náročném dni v práci domů a už od dveří se cítí vítán. Vše je to o sladění barev, o jejich psychologii a o zakomponování vůní do běžného každodenního života.

Na výběr je bohatá škála barev

V minulých letech bylo trendem, mít každou místnost vymalovanou jinak. Nešlo jen o jinou barvu. Ale jeden pokoj byl pruhovaný, druhý měl jednu barevnou stěnu, třetí všechny a ve čtvrtém byla dokonce kombinace několik barev najednou. Každá nesla jiné množství světla a ani nebyl zachován tón v tónu.

Pak jste si mohli občas připadat jako v cirkusu. Na barvách není nic špatného, ale všeho s mírou.
Dnes se do interiéru vrací čisté linie a bílá výmalba. Barvy jsou umocněné pomocí doplňků a drobných dekorací. Případně jedním kusem nábytku. V případě obývacího pokoje to může být barevná sedací souprava.
Vše je laděno tak, aby to spolu ladilo. Většinou je zvolena jedna barva jako primární a další dvě tři jako doplňkové.

Víte, že barvami lze místnost opticky zvětšit, snížit či přidat na pocitu tepla?

Barvy se dělí na teplé, studené a neutrální. To je stará známá věc. Co už však není tak rozšířeno, je jak která barva na nás působí.

• Teplé – Veškeré barvy obsahující žlutou. Patří zde i zelená. Dodávají pocit tepla, podněcují ducha, dodávají důstojnost a působí bezpečně. Povzbuzují k aktivitě

• Studené – Tyto barvy nesou modrou barvu. Zklidňují, ochlazují, zesvětlují. Mohou však působit i depresivně. Ulevují však očím

• Neutrální – Béžová, šedá, šedohnědá, smetanová, bílá a černá. Jsou univerzální a působí jako protiklad všem ostatním barvám

Jaké barvy se k sobě hodí

Je naprosto logické, že se kombinaci barev nevyhneme. A věřím tomu, že to ani není ve vašem zájmu. Kombinací barev se rozumí jiná barva stěny, koberce, jídelního stolu a použitých textilií.

Vědomě lze kombinovat příbuzné nebo protikladné barvy. První jmenované jsou stejného nebo podobného tónu. Je vak užitá jiná světlost. Místnost působí harmonicky. Pokud však místnost není něčím „rozbita“, může působit nudně. Do druhé skupiny patří takové, které spolu opravdu nesousedí na barevné škále. Jejich použitím lze dosáhnout opravdu nápaditého pokoje. Avšak pozor, příliš odlišností může působit agresivně a vyzývavě.

Nejčastěji užívané barvy

• Hnědá – Zemitá decentní barva. Často užívaná ve veřejných prostranstvích, obývacích pokojích a pracovnách

• Červená – Silná, dráždivá a energická. Vhodnou volbou do dětských pokojů a kaváren

• Modrá – Velmi lehká, vzdušná a uklidňující. Často se tak malují koupelny, ložnice a prostory, které potřebují provzdušnit a prosvětlit

• Šedá – Velmi oblíbená, módní. Je třeba ji podpořit veselejší a výraznější barvou, jinak působí smutně a omšele

• Bílá – Synonymum čistoty lze zakomponovat do jakéhokoliv kousku vašeho domova

Příjemná vůně určuje první dojem
K umocnění celkového dojmu je důležité, jaké vůně vnímáme v dané místnosti. Ohavný odér nezachrání ani ten nejstylovější pokoj.

Jak provonět domov:

1. Svícny – Jeden svícen dokáže opravdu divy. Nejen, že je to pěkná dekorace, ale během chvilky provoní i celou místnost. V obchodě najdete celou nabídku vůní. Od zeleného jablka, přes jahody až po levanduli.

2. Aromalampy – Funguje na principu odpařování vody, ve které je nakapán éterický olej. Je intenzivnější než rozehřátý vosk.

3. Spreje – Vybírat můžete ze dvou provedení. Automatickou verzi (do zásuvky) anebo ruční (dávkujete dle potřeby)
A jaké vůně se užívají nejčastěji? Především levandule pro zklidnění, citrusy pro nabuzení a eukalyptus pro otevření dýchacích cest.

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.