Prima magazín

Vydáno: Autor: Nikola Klementová

Bolí vás záda z častého sezení v kanceláři? Na vině zřejmě bude nekvalitní židle či pouze nesprávné sezení. Zjistěte tu správnou příčinu a vyhněte se nepříjemným zdravotním potížím!

Zřejmě pro vás nebude až tak překvapivé, že správné sezení při práci v kanceláři bude velmi důležité. Víte, že nesprávné sezení ve velké míře způsobuje dlouhodobé problémy s páteří, zápěstím, svaly po celém těle a dokonce i dokáže ovlivnit krevní tlak a další zdravotní nešvary.
Takže, pokud každý den strávíte více jak šest hodin na kancelářské židli a po chvíli máte tendenci sklouznout z pozice sedu tak, že skoro ležíte, měli byste zbystřit a začít včas řešit vaše nepohodlné sezení, než budete trpět nepříjemnými a zbytečnými zdravotním komplikacemi.

Začínáme nejen židlí

Pohodlná židle nutně neznamená drahá židle, ale ergonomická židle, která při správném používání může pomoci udržet dokonalou polohu těla při krátkodobém i dlouhodobém sezení. Než začneme, chtěli bychom vás upozornit, že pouze vlastnit ergonomickou židli nestačí! Je také přímo nutností přizpůsobit kancelářskou židli proporcím těla každého z nás, aby se zlepšilo pohodlí a předešli jste tak nepříjemnému hrbení. Prvním krokem tedy bude stanovení výšky stolu. Výška stolu se může u každého lišit, proto každý stůl bude vyžadovat jiné nastavení židle.

Jakmile budete mít umístěný stůl, můžete upravovat kancelářskou židli podle svých tělesných rozměrů. Níže je seznam s nejdůležitějšími pokyny, které vám zajistí co nejpohodlnější sezení na vaší kancelářské židli. Nezapomínejte, že není podmínkou, aby byla vaše židle drahá. I levné kancelářské židle mohou být kvalitní a ergonomické.

1. Lokty ve správné úrovni

Nejdříve se na židli usaďte a přisuňte se co nejblíže stolu, abyste ramena měli rovnoběžně s páteří. Nyní položte ruce na pracovní plochu, tedy na stůl tak, aby vaše lokty byly pod úhlem 90 stupňů. Jestliže tomu tak není, upravte výšku kancelářské židle nahoru nebo dolů.

2. Správná výška stehen

Vyzkoušejte, zda můžete lehce umístit prsty pod stehno na hranu přední části židle. Pokud prsty pod stehno nevsunete, bude potřeba židli mírně snížit. Jestliže jste naopak velmi vysoký člověk a mezi stehny a židlí je mnohem větší prostor než na šířku prstu, budete potřebovat vyšší stůl či výškově nastavitelný stůl, abyste mohli židli zase naopak zvýšit.

3. Správná pozice lýtek

Zkuste umístit zaťatou pěst mezi zadní část lýtek a přední část kancelářské židle. Pokud jednoduše neumístíte pěst mezi lýtko a kancelářskou židli, bude vaše židle velmi hluboká. Budete tedy muset své opěradlo nastavit mírně dopředu, nebo využít přídavnou bederní opěrku, srolovaný ručník či polštář. I tak to není to správné podle vašich představ? Potom tedy doporučujeme koupit novou kancelářskou židli s nastavitelnou hloubkou sedáku a zádovou opěrkou.

4. Vaše spodní část těla

by měla být natěsno přitlačená k zadní části židle, která by měla mít mírnější vyklenutí. A to proto, abyste ze židle po malé chvíli neklouzaly dolů. Tato bederní opěrka na židli není pouze pro parádu, ale je neuvěřitelně nezbytná pro správné držení páteře a minimalizování zakřivení páteře.

I přesto, že správně sedíte, měli byste zůstat aktivní

Bez toho, aniž byste se ohlíželi na to, jak moc je vaše židle pohodlná, dlouhodobé sezení tělu neprospívá. Takže nezapomínejte alespoň po půl hodinách své tělo protáhnout či alespoň minutu až dvě chodit. Neděste se, ale i minimální pohyb - cesta pro pití či ke koupelně, se stane velmi efektivní.
Pokud je to přece jen možné, měli byste každý den po návratu ze své kanceláře, alespoň dvacet minut chodit, nejlépe však na čerstvém vzduchu. Nejenže budete zdravější, ale budete se lépe soustředit, tudíž vaše práce bude produktivnější.

Náš blog tvoří Nikola. Článek pro Vás napsala Nikola. Jmenuji se Nikola K. a jsem nezávislým copywriterem a redaktorem pro mnoho internetových magazínů. Miluji slova a hraní s nimi. Pokud se zrovna nevěnuji své kouzelné malé dceři, píši různorodé články. Psaní článků se stalo mou vášní, stejně jako cestování a má skvělá rodina.

Katalog

Expresní dodání zboží
Doprava zdarma od 500 Kč
Nejnižší ceny
Pravidelné slevy
Záruka až 5 let

© 2013-2020 primazidle.cz