Potřebujete poradit? Volejte Po-Pá 08:00 - 19:00   +420 466 566 060
Inspirace, rady, tipy

Jídelní stůl do malé domácnosti

Chystáte se renovovat kuchyň, ale nevíte si rady, protože nedisponujete velkým prostorem? Ukážeme vám, že i v malém bytě se dá vykouzlit útulný koutek pro stolování. Dozvíte se, na co se zaměřit při výběru jídelních setů nebo jak se vyznat v nabídce materiálů.

Plánování kuchyně, která je srdcem domácnosti, je nezbytností. I když se může zdát, že drobnější prostory mají omezený potenciál, není tomu tak. Maximálním využitím každého volného centimetru, reorganizací prostoru a správným výběrem jídelních židlí můžete z malého kuchyňského koutku udělat takový, který splní vše, co chcete a potřebujete. Mnoho lidí v malých bytech volí jednodušší cestu, a to takovou, že jedí u konferenčního stolku na gauči při televizi. To ale není správné ani zdravé z mnoha důvodů. V každém bytě, i v tom malém, se dá vytvořit jídelní kout, kde se rodina společně nají.

Nábytek

Jelikož ve své malé kuchyni nebo jídelně potřebujete využít prostor na maximum, budou tak pro vás vhodné různé typy rozkládacích čtvercových stolů. Oceníte je například tehdy, když k vám přijede početnější návštěva. Zapomeňte tak na kulaté stoly, které zabírají zbytečně moc místa. Prostor můžete zvětšit například rozkládacími jídelními stoly z tmavého ořechu nebo rozkládacím stolem z olše, které vás zaujmou jednoduchým designem. Rozložit se dají do délky 160 cm a díky svému provedení je využijete i v opravdu malé kuchyni. Pokud jste fanoušky minimalismu a chcete, aby se váš stůl v místnosti co nejvíce ,,ztratil”, doporučujeme zakoupit lehký skleněný stůl. Díky svému materiálu se bude na stole odrážet světlo, což zesvětlí prostor a  zároveň ho opticky zvětší. Vhodné mohou být také sklápěcí stoly či desky, které se zavěsí na zeď. To ocení hlavně ti, co bydlí v garsonce. Ke stolům zvolte například skládací židle, které jsou úsporné a nezaberou tolik místa. Ideální může také být pořídit lavici, čímž vytvoříte mnoho míst na sezení na malém prostoru. V případě, že žijete opravdu v minibytě, je vhodné místo stolu  investovat alespoň do malého barového pultu, u kterého se v klidu najíte.

Příslušenství a vybavení

Chcete vaši kuchyň, co nejvíce minimalizovat? Ponechte si nepostradatelné spotřebiče a ty zbytečné dejte pryč. Základem je mít ledničku, sporák a dřez. Zhodnoťte své konkrétní potřeby a realisticky si uvědomte, co dalšího se do vaší kuchyně vejde. Odstraňte věci, které pravidelně nepoužíváte, například objemné mixéry. Zvažte poloviční velikost myčky nádobí nebo žádnou myčku, pokud nevaříte každý den pro velký počet lidí nebo nepořádáte pravidelné večeře. Dále zvolte úzkou ledničku místo velké. Co se týče dřezu, vyberte menší, ke kterému se vejde i odkapávač nebo prkénko na krájení.

Rady na závěr - automatické vylepšení prostoru

Prostor se dá automaticky vylepšit a zvětšit, pokud využijete některé z těchto triků. Pro vymalování prostoru vybírejte světlé barvy stěn, jako je bílá, béžová nebo světle zelená. Naopak se vyhněte tmavým barvám, které místnost zmenší.  Dbejte také na vhodné osvětlení, které může opticky prostor zvětšit. Jestli do vaší kuchyně proniká hodně přírodního světla, máte téměř vyhráno. Vybavte se jen nutnými spotřebiči, bez kterých se při vaření neobejdete. Využijte na maximum úložné prostory, pořiďte si například linku se skříněmi po celé ploše stěny, abyste z ní mohli vytěžit co nejvíc.

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.