🚨🚨🚨Čistíme sklady - velké slevy na veškeré skladové zboží. Neváhejte, akce platí do konce týdne.🚨🚨🚨
Potřebujete poradit? Volejte Po-Pá 08:00 - 12:00   +420 466 566 060
Inspirace, rady, tipy

Správná péče a údržba zahradního nábytku

Díky zahradě má rodina další prostor kromě domova pro odpočinek, zábavu a užívání si pobytu venku. Do každé zahrady je proto potřeba takový zahradní nábytek, který bude celé rodině vyhovovat. Pro početnou rodinu bude ideální například záhradné lavice. Jak se o zahradní nábytek jakéhokoliv typu postarat tak, aby co nejdéle vydržel?

kovova-lavice

Dřevěný nábytek

Dřevěný nábytek je pro zahradu jako stvořený. Svým designem zapadne skvěle do prostředí jakékoliv zahrady a při správné péči bude ještě dlouho let vypadat jako nový.

Tvrdé dřevo

Tvrdé dřevo, jako je teakové dřevo a eukalyptus, má vysoký obsah přírodního oleje, díky čemuž je odolné vůči povětrnostním vlivům. Je tedy ideální pro vaši zahradu. Většina zahradního nábytku z tvrdého dřeva by již měla být ošetřena olejem, aby se prodloužila jeho životnost. Každých několik měsíců můžete také pokračovat aplikací teakového oleje, který pomůže zachovat původní zbarvení. Pokud jste si vybrali set zahradního nábytku z tvrdého dřeva, není nutná téměř žádná údržba. Každým rokem však můžete životnost nábytku prodloužit jemným drhnutím mýdlovou vodou a měkkým kartáčem. Po vydrhnutí jej nechte oschnout a poté ošetřete přípravkem na ochranu dřeva.

zahradni-nabytek

Měkké dřevo

Nábytek z měkkého dřeva lze také ponechat venku ve vlhku a chladu. Musí však být ošetřeno tlakovou impregnací, která ho chrání před hnilobou a zároveň mu dodává odolnost vůči povětrnostním vlivům. Každý zahradní nábytek z měkkého dřeva byste měli ošetřit mořidlem na vodní bázi alespoň jednou ročně, abyste ho udrželi v bezvadném stavu. Také ho každý rok omyjte mýdlovou vodou.

Ratanový nábytek

Ratanový nábytek je na zahradě velmi atraktivní, ale zároveň je odolný a lehký. To však platí pouze pro moderní ratanový nábytek jako například zahradní ratanové křeslo, konstruované ze syntetických materiálů, které zvyšují jeho odolnost. Přírodní ratan, který nebyl ošetřen, může špatně zvětrávat a následně hnít. Většina ratanového zahradního nábytku je vyrobena z ratanu odolného proti povětrnostním vlivům a může se pochlubit rámy odolnými proti korozi, takže jej můžete nechat venku po celý rok. Pro zajištění dlouhé životnosti však přesto doporučujeme nábytek jednou týdně očistit mokrým hadrem a jednou ročně důkladně ošetřit lakem pomocí štětce. U pravého ratanu doporučujeme umístit pod každou nohu malé polstrované zarážky, abyste zabránili jakémukoli odštípnutí, prasknutí nebo poškození.

Kovový a hliníkový nábytek

Některý kovový zahradní nábytek je opatřen práškovou barvou, která zajišťuje jeho trvanlivost, ale nezaručuje, že časem nezkoroduje. Občasná malá přeháňka by neměla uškodit, ale nábytek by měl být chráněn před jakýmkoliv jiným nepříznivým počasím. Měli byste proto přes zimu uchovávat nábytek uvnitř. Například oblíbená závěsná křesla na zahradu díky svému designu udělají parádu jak v exteriéru, tak v interiéru.

houpaci-kreslo

Kov pravidelně čistěte. Pouhé otření kovu teplou vodou a hadříkem po použití může mít z dlouhodobého hlediska zásadní vliv na povrchovou úpravu, tudíž se vždy poté ujistěte, že nábytek vysušíte, abyste minimalizovali riziko poškození vodou. Pokud se vám nepodařilo včas zachytit rez, použijte základní nátěr proti rzi, který ji pomůže zadržet a zabrání jejímu šíření. Po zaschnutí základního nátěru můžete postižené místo snadno znovu natřít.

Potahy nábytku

Bez ohledu na materiál jsou potahy na nábytek ideálním chráničem nábytku mimo sezónu nebo během nepříznivého počasí. Tyto potahy zcela ochrání váš nábytek před nepříznivými vlivy a zároveň zabrání přístupu škůdců. Doporučujeme je používat zejména na podzim a v zimě, nebo pokud očekáváte opravdu silné deště.

Zahrada a zdraví

Pamatujte také na to, že zahrada je místo, které má mnoho benefitů v oblasti zdraví. Už jen to, že sedíte na čerstvém vzduchu je pro vaše tělo dobré. V následující infografice si můžete prohlédnout několik výhod, které pobyt na zahradě má.

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.