⚠️⚠️⚠️ Totální výprodej likvidace skladu - slevu až 50% v celém eshopu. Neváhejte akce je platná po omezenou dobu. ⚠️⚠️⚠️
Potřebujete poradit? Volejte Po-Pá 08:00 - 19:00   +420 466 566 060
Inspirace, rady, tipy

Tipy pro home office a domácí kancelář

Pracujete z domova a necítíte se při tom pohodlně? Obstarejte si do svého pracovního prostoru kvalitní vybavení, díky kterému si nebudete ničit zdraví a budete se na práci lépe soustředit. Na co všechno byste měli při home office dbát?

Nejdůležitější je zůstat fit

Dlouhé několikahodinové sezení u počítače je zátěží především pro naši bederní a krční páteř, trpí však i ruka, která manipuluje s myší, nebo naše oči. Abychom si nezadělali na vážnější problém, měli bychom zapomenout na práci z pohovky a v rámci zařizování naší domácí kanceláře a práce v ní začít dodržovat několik zásad.

Opatření proti bolestem zad

Zásadní je výběr kvalitní pracovní židle, nejlépe takové, která se dá individuálně přizpůsobit vašim tělesným proporcím. Vybírejte tu s nastavitelnou výškou sedáku. Ideální výška je, když lýtka se stehny svírají úhel 90 °. Židle by měla poskytovat oporu bedrům a udržovat vzpřímenou páteř.

Výška kancelářského stolu by měla být shodná s výškou vašich loktů při sedu (doporučuje se 72 cm, u žen menšího vzrůstu o něco méně). Správně byste měli svírat mezi předloktím a nadloktím úhel 90 °. Stůl by měl také poskytovat dostatek prostoru pro natažení nohou.

Důležité je také umístění monitoru. Jeho horní hrana by měla být mírně nad horizontální osou našich očí a vzdálenost očí od monitoru se doporučuje dodržovat v rozmezí 45 až 70 cm. Nemělo by docházet k předklánění a zaklánění hlavy.

Kromě výše uvedených ergonomických opatření byste měli praktikovat tzv. dynamický sed, kdy během pracovního dne střídáte záměrně polohy sezení. Každou hodinu je také vhodné věnovat 5 minut protahovacímu cvičení nebo se projít po bytě.

Opatření proti bolestem rukou

V rámci prevence si pořiďte ergonomicky tvarovanou počítačovou myš tak akorát velkou pro vaši dlaň. V případě, že trpíte bolestmi zápěstí, pak zvolte tu s vertikálním úchopem. Klávesnice by měla být co nejnižší a s malým sklonem, pokud můžete, investujte do ergonomické klávesnice s prodlouženou opěrkou a prostorovým zakřivením.

Kromě 90° úhlu mezi předloktím a nadloktím byste měli dbát také na to, abyste myš uchopovali lehce a nelámali zápěstí. V případě potřeby si obstarejte i ergonomickou podložku.

Opatření pro zdravé oči

Oči jsou při práci na počítači přetěžovány, protože se po celou dobu práce adaptují na vidění do blízka, vhodné je proto každých 20 minut rychle zamrkat, zadívat se do dálky a zaostřit zrak na vzdálený předmět. Také si můžete dělat krátké přestávky na tzv. oční jógu (pohyby do stran a střídavé zaostřování na blízké a vzdálené předměty udělají očím velmi dobře.) Pracovní stůl je ideální směřovat bokem k oknu a předcházet nechtěnému oslnění či odleskům na monitoru. Místnost by měla být dostatečně osvětlena (v intenzitě 300–500 luxů) zářivkovým svítidlem s denní bílou barvou. Pokud jste citliví na obrazovkové záření, je možné si nastavit na počítači filtr, který bude regulovat teplotu barev na vaší obrazovce.

Nenechte se rozptylovat

Dbejte na to, aby vaši pozornost při práci v domácím prostředí neodváděli neuspořádané pracovní materiály a zahlcený prostor věcmi, které s prací nesouvisí. Ukliďte si a zorganizujte si svoji domácí kancelář tak, aby bylo vše po ruce a na svém místě. Vše, co s prací nesouvisí odstraňte z dohledu. Využijte k tomu úložné prostory, boxy a šanony.

V případě, že se po domě během doby, kdy pracujete, pohybují další členové rodiny, využijte pro lepší soustředění sluchátka a pusťte si do nich tzv. white noise (bílý šum), který vám může usnadnit koncentraci na práci.

Pokud budete dodržovat všechny zásady, věříme, že budete v domácím prostředí dosahovat stejně tak skvělých pracovních výsledků, jako byste pracovali z firemní kanceláře. No a po práci nezapomeňte na kvalitní a zasloužený odpočinek – při něm už se budete moct uvelebit do své oblíbené pohovky nebo sedacího pytle. Předtím ale doporučujeme po celodenním sezení vyventilovat stres, vyplavit endorfiny a protáhnout si tělo prostřednictvím vaší oblíbené fyzické aktivity!

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.