⚠️⚠️⚠️ Totální výprodej likvidace skladu - slevu až 50% v celém eshopu. Neváhejte akce je platná po omezenou dobu. ⚠️⚠️⚠️
Potřebujete poradit? Volejte Po-Pá 08:00 - 19:00   +420 466 566 060
Inspirace, rady, tipy

Vyžeňte vlhkost z bytu

Všude se řeší, co pijeme, jaké potraviny kupujeme, z čeho je vyrobeno oblečení které nosíme. O tvorbě uhlíkové stopy a jejím dopadu na životní prostředí, jste taky jistě slyšeli a neustále se řeší dětská práce, množství odpadu, nečistoty, bakterie a skvrny. Ale nikdo se ještě pořádně nezamyslel nad tím nejdůležitějším. Nad vzduchem. Veličina, která nás udržuje při životě. Je součástí každého dne, každé minuty co žijeme. Vzduch je silně znečištěn a je s podivem, že nezpůsobuje mnohem víc škod než doposud. Na mnoha místech s tím nic neuděláme. Ale v prostředí domova, jsme jeho pánem. Alespoň částečně.

 

Tím nejjednodušším řešením je do bytu zabudovat klimatizaci. Ta dokonale vyčistí jakýkoliv vzduch a upraví jej tak, aby byl téměř dokonalý k dýchání a fungování těla. Je to však také nejdražší možností. Daleko snadnější cestu lze zvolit tím, že se postaráte o množství vlhkosti ve vzduchu uvnitř místností. Jednoduché triky a pravidla přinesou velké výsledky. Pokud díky tomu udržíte vlhkost v normě, bude se vám dýchat mnohem snáze a kvalita života se mnohonásobně zvýší. Doma strávíme spoustu denního času. Spíme ta, učíme se, jíme, vypracováváme úkoly do školy či uklízíme. Každý den, několik hodin. A to už stojí za tu námahu. O míru vlhkosti se zajímejte také v případě, pokud se ve vašem domově objeví plísně, barevné mapy na nábytku a omítkách a nevápně to u vás zapáchá. Zatuchlina a mrtvolný pach odradí nejednu příjemnou návštěvu.

Projevy vlhka

Rosí se vám příliš okna? Pak překračujete mez vlhka. Voda na skle se kondenzuje při vaření či sprchování, ale může se opět, i když je okno špatně usazeno nebo už správně netěsní izolace. Pokud se vám někde objeví plísně, zbystřete. Jsou škodlivé pro zdraví. Zvláštní pozor si dejte, pokud v místě napadení žijí i děti. Pro ty je bezpečný domov nutností. Plísně bývají karcinogenní a nastartují alergie ve vašem těle. Černá barva je špatná. Ihned jednejte a odstraňte je. Dále se pak může voda držet na zdech, které pak vylučují nepříjemný zatuchlý vzduch. Pak se vám nejen špatně spí, ale hůře schne prádlo či vytřená podlaha. Vzlínající vlhkost omítkou způsobuje její drolení a následné odpadání. Pokud to přejde do nábytku, objevuje se i rez. To vše vede k vyšším nákladům na opravy a vytápění. A v neposlední řadě, při tom nejhorším scénáři, dojde i k narušení statiky. Obyčejná voda má takovou moc, že vás klidně vystěhuje z bytu.

Návod na udržení optimální vlhkosti ve vzduchu

Jak tedy na to, abyste napravili škody a předešli dalším? Stačí pravidelně větrat a nenechávat stojící vodu po bytě. Okna otevírejte každý den. V zimě je lepší větrat krátce, ale intenzivně. V létě se naopak nebojte nechat okno dokořán dnem i nocí. Co se týká zařízení a umístění nábytku v místnosti, platí zlaté pravidlo. Netlačte jej na zeď. U nočního stolku to není takový problém, ale v případě šatní skříně už ano. Proud vzduchu se musí dostat mezi dřevo a omítku. Nainstalujte a používejte větrák a odsavače par vždy když vaříte a sprchujete se. Navíc do koupelny zavírejte dveře, aby vlhko necestovalo po celém bytě. Pokud jste milovníky zvířat a květin, nezapomeňte, že i z akvária a rostlin se voda odpařuje. Totéž platí o nádobí, které denně necháváte odmočit. Zainvestujte do myčky a elektrického odvlhčovače - podívejte se, jak vybrat odvlhčovač vzduchu. Ten zapínejte tam, kde je to nehorší. V bytě také dobře fungují i tabletové pohlcovače vlhkosti. Mějte na paměti, zdraví je to nejcennější co máme. A i sebelépe zařízený byt nebude útulný, pokud se v něm bude dýchat vlhký zatuchlý vzduch a všude bude vykukovat plíseň.

 

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.