Prima magazín

Vydáno: Autor: Sandra Franerová

Útulný a hřejivý domov: To je wabi-sabi


Svůj domov milujeme povětšinou takový, jaký je. Promítá se v něm naše minulost, současnost, ale i budoucnost. Na zdi visí staré rodinné fotografie, v troubě se peče dýňový koláč a na chodbě je opřená polička, kterou již dva měsíce máte v plánu přidělat do dětského pokoje. Víte, že ještě musíte koupit novou manželskou postel a v přihrádce na dopisy se na vás šklebí upomínka na zaplacení mobilu.


Zařídili jste si jej tak nějak dle sebe. Máte tam kousky staré i nové a je vám to tak příjemné a pohodlné. Třeba ani netušíte, že svůj domov jste vybavili podle wabi-sabi. Slyšíte takové slovo poprvé?

Jak jej poznám?


Jde o způsob zařízení domova, které je osobité, útulné. Působí harmonicky a vždy se v něm cítíme příjemně a bezpečně. Wabi-sabi se vrací k přírodě, k původnímu duchu, k ruční práci. V podstatě rozšiřuje styl hygge, který nás fascinoval již v loňském roce. Toto slovo pochází z dánštiny a ve volném překladu bychom to mohli přeložit jako teplo domova. Dánové jsou nejšťastnější národ na světě a přispívá k tomu i útulné obydlí. Hygge je tedy hřejivý a láskyplný. Wabi-sabi jej posouvá dále.

Jeho úspěch spočívá v prvcích nedokonalosti. Reaguje na dnešní stresovou dobu. Snaží se udržet naši mysl jasnou a klidnou. Nádech dětství ve vlastním domu, nedokonalost, která je všudypřítomná, a přírodní materiály tomu krásně pomáhají. Ty pak můžete ošetřovat pomocí esenciálních olejů.

 


Kde se vzalo?

Jde o starý japonský styl, který oslavuje nedokonalost. Doslova si v ní libuje. Do prostoru přidává vše pohodlné, přírodní a snaží se o prvky s autentickým zpracováním, tedy s nedokonalými detaily. Je to protiklad na dokonalý život, který je nám všude vštěpován. V televizi, tisku i na internetu je dokonalost na vrcholu žebříčku „must have“. Dokonalá postava, vlasy, auto, děti, ošacení. Honíme se tím jak psi a pak jsme z toho věčně unavení. A v takové chvíli potřebujeme místo, kde můžeme na vše zapomenout. Neřešíme začínající pleš, tuk na břiše, povolené svaly, ani mizerné místo v práci.

Vybavte svůj domov starým nábytkem s duší. Navštivte místní bazar a pořiďte pěknou zachovalou komodu. Když budete někde poškrábaná a otlučená nevadí. Ba naopak. To je právě žádoucí. Je to podpis předchozího majitele. Je to známka toho, že dobře sloužila a ještě dobře poslouží. K tomu však dokupte nové dekorace. Dbejte na střídání teplých a studených tónů v prostoru. Nejde zde jen o nedokonalost a pohodlí, ale i harmonii. Pokud by byla celá místnost červená, bylo by to moc teplé. Harmonie přináší toužebný klid. Zároveň vyhoďte či darujte vše, co už nepotřebujete.


Příroda i do domu


Co se týká materiálu, volte přírodní prvky. Kámen a dřevo k sobě dokonale pasuje. Jsou hřejivé a tak přináší teplo i do domu. Dalšími oblíbenými materiály jsou len, bavlna a vlna. Ty můžete do místnosti vnést pomocí doplňků.

V otázce barev je to snadné. Větší procentu vybírejte zemité a teplé tóny. A používejte je spíše ve větší ploše. Jen tak styl wabi-sabi promítnete i do svého domova.

Náš blog tvoří Sandra. Článek pro Vás napsala Sandra. Jsem obyčejná žena, která si ráda plní sny. Psaní mě vždy bavilo. Už jako malá holka jsem neustále ležela v knihách a tzv. psala do šuplíku. S vytvářením různorodých textů se již nějakou dobu zabývám. V současné chvíli jsem doma s dvěma dětma, dcerkou Lilienkou a synem Kiliankem, a tak je pro mě tento koníček, příjemným zpestřením dne. Ráda se věnuji různorodým tématům, protože obohacují i mě samotnou.

Katalog

Expresní dodání zboží
Doprava zdarma od 500 Kč
Nejnižší ceny
Pravidelné slevy
Záruka až 5 let

© 2013-2021 primazidle.cz