🚨🚨🚨Čistíme sklady - velké slevy na veškeré skladové zboží. Neváhejte, akce platí do konce týdne.🚨🚨🚨
Potřebujete poradit? Volejte Po-Pá 08:00 - 12:00   +420 466 566 060
Novinky & zajímavosti

Garsonka, aneb jak pracovat s malým prostorem?

Ptáte se, jak přizpůsobit prostor malého bytu tak, abyste se v něm cítili útulně, vzdušně a zároveň harmonicky? Ze svých nároků na pohodlí nemusíte slevovat ani v případě, že je vaše „doma“ v garsonce. Pokud zvolíte to správné vybavení a vezmete si k srdci pár chytrých zásad, bude se vám volně dýchat i tam.

Dříve než začnete s pořizováním nábytku, měli byste vědět, že:

Jaký nábytek do garsonky zvolit?

Nedostatek prostoru nemusíte řešit drahým vestavěným vybavením na míru, stačí být jen trochu kreativní a sáhnout po z hlediska místa úsporných a ne příliš robustních kouscích. Jak jimi zabydlet jednotlivé zóny v bytě?

Zóna hodování a tvoření

Pokud žijete v garsonce sami nebo ve dvou, postačí vám v jídelně vyvýšený pult a barové židle, které pod něj lze v mnohých případech i hezky zasunout. V případě, že máte rádi klasiku, vám budou vyhovovat menší jídelní sety, které rovněž zaberou minimum místa. Lepší je volit vzdušnější design a lehký materiál.

Opticky mohou prostoru v jídelně pomoci detaily jako třeba průhledná deska stolu či opěrka židlí. Vítáte-li doma často početnější návštěvy, je pro vás skvělým řešením rozkládací stůl, který využijete i v případě potřeby větší plochy pro práci.

Zóna spánku a relaxování

Aby byl malý byt na první pohled vzdušný, je vhodné volit nábytek evokující lehkost. V případě vybavení pro lenošení proto vybírejte pohovky na nožičkách, pod nimiž se koneckonců i snadněji vysává. Pro příležitostné přespání vašich přátel a váš lepší komfort při relaxaci je skvělým řešením rozkládací pohovka. Jinak si ale v relaxační zóně vystačíte třeba jen s lenoškou nebo designovým dvojkřeslem.

Pro noční spánek byste dlouhodobě pohovku využívat neměli. Dobrou službu vám udělá vyvýšená postel nebo postel patrová, jejichž nespornou výhodou je úložný prostor pod nimi. Pamatujte, že spací zónu je vhodné opticky oddělit, například prostřednictvím odlišné barvy na stěnách nebo jemným závěsem.

Kam s těmi věcmi?

Pokud sympatizujete s minimalismem, je to v garsonce jedině výhoda. Je vhodné nehromadit zbytečnosti, zároveň ale nemusíte žít v holobytě. Pro ukládání věcí využijte nábytek, který kromě své primární funkce zároveň poskytuje místo pro uskladnění věcí – což může být třeba taburet nebo pohovka s úložným prostorem uvnitř.

Pokud to lze, instalujte do chodby skříně až ke stropu. Do nejvrchnějších části přitom umístěte nejméně používané (sezónní) věci, abyste si ušetřili časté šplhání po štaflích. Také můžete na zeď či těsně pod strop umístit nejrůznější skříňky a poličky. Zajímavým řešením jsou vyvýšené podlahy (pódia), v nichž můžete bez povšimnutí skladovat celou řadu věcí.

Dejte si pozor na chaotické hromádky předmětů všude po bytě. Určete každé věci své místo, ať už to bude v úložném boxu, v komodě nebo na věšáku. Díky tomu nebude váš malý domov působit zahlceně, ale dobíjet vás energií.

Pokud si nevíte rady s výběrem a kombinací jednotlivých kusů nábytku, nebojte se nás kontaktovat, rádi vám poradíme.

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.