Prima magazín

Vydáno: Autor: Nikola Klementová

Jak udržet zahradní nábytek dlouhou dobu jako nový

Po spoustě strávených víkendů tvrdou prací máte zahradu plnou nádherných květin, ovocných a zeleninových dobrot. Opodál se však skrývá místo k odpočinku, jehož součástí je zahradní nábytek, který už tak mnoho péče nedostává. Asi nikdo z nás nechce sedět na špinavé lavici či křesle a jíst na špinavém stole. Tudíž je velmi klíčové, udržovat váš dřevěný nábytek čistý. Abyste svůj zahradní nábytek udrželi v dobrém stavu a čistý, měli byste jej alespoň čtyřikrát ročně čistit a na zimní měsíce jej uchovávat v interiéru. Jak tedy čistit zahradní nábytek? Především záleží na materiálu, ze kterého byl nábytek zhotoven. Proto jsme pro vás níže sepsali tipy a triky, jak se starat o dřevo, umělý ratan, kov a plast.

Dřevěný a ratanový nábytek

K odstranění prachu a dalších nečistot vám postačí mýdlo na bázi oleje, smíchané s teplou vodou. Pro hrubší špínu můžete použít 1/4 šálku amoniaku, 2 lžíce bílého octa a litr horké vody.

Pokud se rozhodnete použít komerční prostředky, zajisté budou s největší pravděpodobností nejúčinnější, ale pečlivě si přečtěte postup aplikace, abyste předešli skvrnám na nábytku. Dřevo a umělý ratan mohou vyžadovat zředění.
U tvrdých dřevin doporučujeme každý rok nábytek obrousit a natřít ekologickým olejem.

Každých několik týdnů důkladně pročistěte každou škvírku v ratanovém nábytku, aby nedošlo ke vzniku velkého nánosu špíny.
Pravidelně utírejte dřevo k odstranění nečistot a přebytečné vody. To je nejlepší způsob, jak ochránit nábytek z měkkých dřevin.

Kovový nábytek

Rez, je nejběžnějším problémem všech hliníkových nábytků. Před čištěním a opravou odstraňte co nejvíce rzi pomocí leštící pasty nebo roztoku z bílého octa a vody, kterou smícháte v poměru 1:1.

Vyvarujte se abrazivním čističům, jako je například čpavek a fosforečnan trojsodný (TPS - označení), které způsobují oxidaci.

Hliník čistěte často, aby si uchoval svůj přirozený lesk.
Tvoření rzi můžete oddálit pomocí speciální leštěnky na hliník.
Dále je možné vrchní nátěr hliníku opískovat a poté nalakovat bezbarvým lakem. Nezapomínejte po pískování nábytek utřít vlhkým hadříkem a benzínem, poté můžete nanášet lak.

Plastový nábytek

Plastový nábytek je nejvytrvalejší a také jej lze čistit jemnými prostředky, který si doma vytvoříte. Smíchejte jeden hrnek sody s třemi litry teplé vody a třemi lžícemi mycího prostředku na nádobí, který má schopnost plast bělit.
U barevného nábytku se vyvarujte chlóru a bělících prostředků.

Pro velmi zaschlé skvrny můžete použít jemný hadřík s bílým octem nebo jedlou sodu, kterou nasypete na houbu a jednoduše očistíte skvrny. Jedlá soda je velmi jemná, tudíž nepoškrábe povrch. Komerční pískové čističe nedoporučujeme z důvodu poškrábání nábytku.

Můžete také použít olej ve spreji pro obnovení lesku. Olej jednoduše aplikujte na nábytek a stírejte jej pomocí suchého hadříku.

Náš blog tvoří Nikola. Článek pro Vás napsala Nikola. Jmenuji se Nikola K. a jsem nezávislým copywriterem a redaktorem pro mnoho internetových magazínů. Miluji slova a hraní s nimi. Pokud se zrovna nevěnuji své kouzelné malé dceři, píši různorodé články. Psaní článků se stalo mou vášní, stejně jako cestování a má skvělá rodina.

Katalog

Expresní dodání zboží
Doprava zdarma od 500 Kč
Nejnižší ceny
Pravidelné slevy
Záruka až 5 let

© 2013-2020 primazidle.cz