🚨🚨🚨Čistíme sklady - velké slevy na veškeré skladové zboží. Neváhejte, akce platí do konce týdne.🚨🚨🚨
Potřebujete poradit? Volejte Po-Pá 08:00 - 12:00   +420 466 566 060
Tvoříme Primadomov

Jak udržet zahradní nábytek dlouhou dobu jako nový

Jak udržet zahradní nábytek dlouhou dobu jako nový

Po spoustě strávených víkendů tvrdou prací máte zahradu plnou nádherných květin, ovocných a zeleninových dobrot. Opodál se však skrývá místo k odpočinku, jehož součástí je zahradní nábytek, který už tak mnoho péče nedostává. Asi nikdo z nás nechce sedět na špinavé lavici či křesle a jíst na špinavém stole. Tudíž je velmi klíčové, udržovat váš dřevěný nábytek čistý. Abyste svůj zahradní nábytek udrželi v dobrém stavu a čistý, měli byste jej alespoň čtyřikrát ročně čistit a na zimní měsíce jej uchovávat v interiéru. Jak tedy čistit zahradní nábytek? Především záleží na materiálu, ze kterého byl nábytek zhotoven. Proto jsme pro vás níže sepsali tipy a triky, jak se starat o dřevo, umělý ratan, kov a plast.

Dřevěný a ratanový nábytek

K odstranění prachu a dalších nečistot vám postačí mýdlo na bázi oleje, smíchané s teplou vodou. Pro hrubší špínu můžete použít 1/4 šálku amoniaku, 2 lžíce bílého octa a litr horké vody.

Pokud se rozhodnete použít komerční prostředky, zajisté budou s největší pravděpodobností nejúčinnější, ale pečlivě si přečtěte postup aplikace, abyste předešli skvrnám na nábytku. Dřevo a umělý ratan mohou vyžadovat zředění.
U tvrdých dřevin doporučujeme každý rok nábytek obrousit a natřít ekologickým olejem.

Každých několik týdnů důkladně pročistěte každou škvírku v ratanovém nábytku, aby nedošlo ke vzniku velkého nánosu špíny.
Pravidelně utírejte dřevo k odstranění nečistot a přebytečné vody. To je nejlepší způsob, jak ochránit nábytek z měkkých dřevin.

Kovový nábytek

Rez, je nejběžnějším problémem všech hliníkových nábytků. Před čištěním a opravou odstraňte co nejvíce rzi pomocí leštící pasty nebo roztoku z bílého octa a vody, kterou smícháte v poměru 1:1.

Vyvarujte se abrazivním čističům, jako je například čpavek a fosforečnan trojsodný (TPS - označení), které způsobují oxidaci.

Hliník čistěte často, aby si uchoval svůj přirozený lesk.
Tvoření rzi můžete oddálit pomocí speciální leštěnky na hliník.
Dále je možné vrchní nátěr hliníku opískovat a poté nalakovat bezbarvým lakem. Nezapomínejte po pískování nábytek utřít vlhkým hadříkem a benzínem, poté můžete nanášet lak.

Plastový nábytek

Plastový nábytek je nejvytrvalejší a také jej lze čistit jemnými prostředky, který si doma vytvoříte. Smíchejte jeden hrnek sody s třemi litry teplé vody a třemi lžícemi mycího prostředku na nádobí, který má schopnost plast bělit.
U barevného nábytku se vyvarujte chlóru a bělících prostředků.

Pro velmi zaschlé skvrny můžete použít jemný hadřík s bílým octem nebo jedlou sodu, kterou nasypete na houbu a jednoduše očistíte skvrny. Jedlá soda je velmi jemná, tudíž nepoškrábe povrch. Komerční pískové čističe nedoporučujeme z důvodu poškrábání nábytku.

Můžete také použít olej ve spreji pro obnovení lesku. Olej jednoduše aplikujte na nábytek a stírejte jej pomocí suchého hadříku.

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.