Potřebujete poradit? Volejte Po-Pá 08:00 - 19:00   +420 466 566 060
Tvoříme Primadomov

Moderní technologie v moderním domově

Moderní technologie v moderním domově

Člověk si říká, co vše by měl udělat, aby jeho domov byl nejen energeticky úsporný, ale i komfortní k žití. Od bydlení očekáváme nejen to, že bude ladit našemu oku a půjde ruku v ruce s naším vkusem, ale svým způsobem by nám mělo sloužit a náš život činit jednodušším. Proč si tedy nevypomoci moderními technologiemi, které jsou v současné době dostupné a naše dny na tomto světě neučinit šťastnějšími.

Moderní technologie dnes dokážou nejen rozdělat oheň v krbu a rozsvítit světlo na chodbě, ale postarají se o váš majetek v době vaší nepřítomnosti.

Chytrý dům

Dříve se nad něčím takovým vůbec neuvažovalo. Také neříkáme, že již dnes je to naprosto běžné, ale je dobré říci, že popularita těchto "chytrých domů" stoupá na oblibě. Je velmi důležité upozornit, že chytrý dům je něco odlišného, než je pojem pasivní, nízkoenergetický či nulový dům. Pasivní je mu nejblíže, ale neřeší všechny formy chytrých řešení, které lze nainstalovat nejen na novodobých stavbách, ale i na renovovaných.

Moderní technologie se především stará o vytápění, větrání (čisté ovzduší), bezpečnost, osvětlení a zastínění. Lze však ovládat i otevření vrat a plotu u příjezdové cesty, spustit přípravu kávy, zapnout robotický vysavač či dálkově ovládat televizi, pračku, myčku a jiné zařízení. Prakticky můžete sedět pěkně v křesle u krbu a pomocí telefonu nebo tabletu, kontrolovat všechny systémy zapojené do chytré domácnosti.

Vše má své klady a zápory

Je samozřejmé, že se najdou i odpůrci tohoto způsobu života. Nebude lidstvo nakonec příliš líné a pohodlné, když si nebude muset jít zapnout ani světlo nad kuchyňským stolem? Co když to povede k masové obezitě, ztrátě soukromí (kybernetické kriminalita, vše je napojeno přes internet), vymizení sociálních vztahů, minimum lidské komunikace a celkově omezený život? Ano, je to jeden z pohledů, avšak taky je dobré říci, že pokud nemusíte neustále myslet na to, abyste vyvětrali, zatáhli žaluzie nebo zapnuli pračku. A pokud jedete na delší dovolenou, není třeba žádat rodinu, aby si šla do vašeho domu občas přečíst noviny a vybrat poštu, ale celý systém jednoduše nastavíte tak, aby předstíral vaši přítomnost. Zloději tak nebudou mít šanci. Nakonec si představte ten luxus, že se vracíte domů po náročném dni a vše je již při vašem návratu nachystáno tak, jak to máte rádi.

Pořízení takového systému je finančně náročné. Ale tím, že se vám sníží celkové náklady a spotřeba vynaložené energie, se tato investice opravdu vyplatí. Jak to, že s chytrou domácností šetříte?

rekuperace tepla

osvětlení - svítí se jen tam, kde je to třeba. Čidla na pohyb

kombinace zdrojů tepla - tepelná čerpadla, solární panely

úspora vody - ohřev teplé vody pouze za přítomnosti lidí v domě

 

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.