Potřebujete poradit? Volejte Po-Pá 08:00 - 19:00   +420 466 566 060
Inspirace, rady, tipy

Chemii odzvonilo. Vyrobte si vlastní prostředky na úklid.

Chemii odzvonilo. Vyrobte si vlastní prostředky na úklid.

Už jste někdy přemýšleli nad tím, zda skutečně potřebujete všechny ty přípravky, které máte schované ve skříňce pod umyvadlem? Jedna lahvička dokonale vyčistí vaše zanesené odpady, další odmastí a umyje nádobí, další pak použijete na leštění nábytku a jistě by se našel i prostředek k údržbě všech spotřebičů od vodního kamene co máte doma. Spočítejte si, kolik peněz měsíčně, vydáte z rodinné kasy na moderní úklid domova. Přitom lze řadu výrobků jednoduše nahradit levnými variantami domácích prostředků.

Jak na zašlé spáry

Dnes už se to nedělá a je naprosto jasné, proč tomu tak je. Řeč je o obkladech, lidově kachličkách, a o spárách, které mají tendenci se velmi rychle zanášet. Ve spárách ulpívá mastnota a špína a je velmi obtížné je udržet čisté. A to jak v koupelně, tak i nad kuchyňskou linkou.

Jistě už i vás někdy napadlo, zajít do drogerie a od prodavače si nechat vnutit zaručený produkt, který snadno, rychle a téměř bez práce vybělí zašlé spáry. Kdo koupil, už ví, že prohloupil. Není lepší metody než kleknout na kolena a starým zubním kartáčkem nanést domácí kašičku. Tu si připravíte snadno. Smíchejte jeden sáček kypřícího prášku se stejným množstvím jedlé sody. Přidejte tolik vody, abyste dosáhli konzistence kaše. Naneste, trochu zapracujte, nechte půl hodiny působit a poté omyjte. Spáry budou jako nové. Funguje jak na obklady, tak i na dlažbu.

Domácí prací gel

Kdo se aspoň trochu zajímá o životní prostředí a není mu lhostejný osud planety, už jistě slyšel o ekologických pracích gelech či dokonce mýdlových ořeších. Je však i snadnější cesta. A mnohonásobně levnější. Mýdlový sliz není žádnou novinkou. Vyráběli si jej již naši předkové. Až s nástupem technologie se začali průmyslově vyrábět prací gely a prášky a lidé se naučili ušetřit si práci. Jedinou nevýhodou mýdlového slizu je, že neobsahuje bělidla a některé skvrny budete muset předeprat v ruce.
Na výrobu toho moc potřebovat nebudete. Stačí mýdlo, nejlépe jádrové a soda na praní. 175g mýdla nastrouhejte a rozpusťte v horké vodě. Přisypte 150g sody a také nechte rozpustit. Mícháním vše urychlíte. Dolijte hmotu horkou vodou do 10l. Nechte vychladnout. Přelijte do uzavíratelné nádoby a máte hotovo.

Výrobní cena slizu je do 30 Kč a postačí vám na 40 praček špinavého oblečení. A to už stojí za trochu námahy. Dávkujete pak dle potřeby. Tradičně 250 ml na jednu dávku prádla přímo do bubnu. Po pár praních to budete mít, jak se říká, v oku.

Ocet – král králů

Ocet je vděčným a opravdu všestranným pomocníkem. Lze jej přidávat do praní místo aviváže. Krásně změkčí prádlo. Čas od času jej také použijte k údržbě varné konvice. Naplňte konvici vodou. Přidejte tři polévkové lžíce octa a nechte projít varem. Vodní kámen bude pryč.

Ve spojení s jedlou sodou krásně protáhne odpady. Nasypte půl šálku sody a šálek octa do odpadu. Pozor, bude to pěnit. Poté propláchněte horkou vodou. Ocet vyleští chrom a zašlé stříbro, a když jej nalijete do skleničky a dáte do lednice, zbavíte se zápachu.

 

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.