🚨🚨🚨Čistíme sklady - velké slevy na veškeré skladové zboží. Neváhejte, akce platí do konce týdne.🚨🚨🚨
Potřebujete poradit? Volejte Po-Pá 08:00 - 12:00   +420 466 566 060
Inspirace, rady, tipy

Tipy, jak zazimovat zahradní nábytek

Zazimovat zahradní nábytek: ano nebo ne? Rozhodně ano! Prodlužte životnost venkovního posezení a užijte si ho po několik sezón. Proč chránit zahradní nábytek a jak ho správně zazimovat, aby byl na jaře opět jako nový? Náš tým z PrimaZidle.cz si pro vás připravil jednoduchého průvodce.

Proč chránit venkovní nábytek?

Pokládáte si otázku, proč chránit v zimě zahradní nábytek, když by měl odolat venkovním živlům? Máme na ni odpověď: nechráněný nábytek vydrží jen dvě až tři zimy. Uskladněním nábytku prodloužíte jeho životnost o několik let – vydrží až třikrát delší dobu. Chraňte nábytek v deštivém a zimním období a zabraňte jeho poškození. Srážky jsou v České republice zejména v podzimním, ale i v zimním období běžným jevem. Jak můžete vidět v grafu níže, tak byly předešlé roky poměrně bohaté na srážky. Proto byste s úklidem neměli otálet.

Made with Flourish

 

Nejprve zjistěte, z jakého materiálu je zahradní nábytek vyroben a podle toho ho skladujte. Nejčastěji se vyrábí ze:

 • dřeva
 • ratanu
 • plastu
 • hliníku
 • tepaného železa
 • přírodního kamene
 • látky

Zahradní nábytek z přírodního a umělého ratanu: jak o něj pečovat?

Češi si oblíbili ratanový nábytek. Snad na každé zahradě uvidíte zahradní ratanový stůl, který se vejde také na balkony a terasy. Ratanový nábytek je nejen lehký, ale hlavně krásný. Jak ale ochránit stůl a zahradní ratanové židle?

 • Zahradní nábytek z umělého ratanu: nábytek nejprve osprchujte hadicí. Zbylé nečistoty vyčistěte vlažnou mýdlovou vodou. Následně otřete nábytek vlhkým hadrem. Počkejte, až nábytek uschne a přehoďte přes něj plachtu z polyesteru s vodoodpudivou PVC vrstvou. Nábytek skladujte na suchém místě.
 • Zahradní nábytek z přírodního ratanu: před zazimováním zkontrolujte ratanové proutí, otřete znečištěná místa lehce vlhkým hadrem a přelakujte olupující se místa. Proschlý nábytek skladujte v prodyšném obalu na suchém a tmavém místě.

Zahradní dřevěný nábytek chraňte proti nadměrné vlhkosti

Venkovní dřevěný nábytek má povrchovou úpravu, která ho chrání před vlhkostí. Přesto byste ani ošetřené dřevo neměli nechávat ve vlhkém prostředí. Pokud necháte dřevěný nábytek přes zimu venku, opadá z něj ochranný lak a zkrátí se jeho životnost.

 • Dřevěný zahradní nábytek vyžaduje pravidelnou péči. Před zazimováním ho důkladně očistěte měkkým kartáčem a mýdlovou vodou.
 • Nábytek nechte oschnout a drobná poškození obruste jemným smirkovým papírem. Nakonec natřete nábytek olejem, a to ve dvou vrstvách. Třetí nátěr proveďte na jaře, než nábytek postavíte na zahradu.
 • Nezapomeňte ani na kovové spoje. Povolte je, natřete je a po uschnutí opět namontujte.

Ostatní zahradní nábytek uschovejte do ochranných obalů

Zahradní nábytek z ostatních materiálů se lehce udržujte. Nábytek z kovu, hliníku nebo plastu očistěte před zimou čisticím prostředkem bez abrazivních částic. Skladujte ho v suché a větrané místnosti.

Některý nábytek se vám nevejde ani do sklepa, ani do garáže. Co s tím? Rozměrnější nábytek, například zahradní dvojkřesla a sestavy, uschovejte do obalů na nábytek a postavte pod jednoduché zastřešení. Zazimujte také polohovatelná zahradní lehátka, abyste v nich mohli příští rok relaxovat.

Péče o zahradní nábytek se vám vrátí. Díky každoroční údržbě a zazimování bude nábytek stále jako nový. A vy tak ušetříte peníze za jeho výměnu.

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.