Potřebujete poradit? Volejte Po-Pá 08:00 - 19:00   +420 466 566 060
Inspirace, rady, tipy

Roztoči, hrozba pro alergiky! Několik tipů, jak eliminovat jejich výskyt

Roztoči, hrozba pro alergiky! Několik tipů, jak eliminovat jejich výskyt

Prachové roztoče jsou pohromou pro alergiky. V jedné domácnosti jich najdeme více jak jeden milion. Roztoči se drží všude tam, kde se hromadí prach či šupinky kůže. Nejčastější místo, kde se roztoči nejvíce rozmnožují je matrace, koberce, bytový textil a oblečení. Prachoví roztoči jsou mikroskopický hmyz, který nemůžeme pouhým okem zahlédnout, proto je také velmi složité se jich zbavit.

V průběhu svého života může tento malý hmyz vyprodukovat až 200krát vyšší vlastní tělesnou hmotnost v trusu. Tohle není moc vábná představa, viďte!? Roztoče mohou u alergiků vyvolávat astma a jiné potíže s dýchacím systémem. Stejně tak u člověka, který netrpí alergiemi, se může rozvinout spoustu zdravotních potíží, jako jsou kašel, nosní kongesce, svědění, slzavé oči a potíže s dýcháním. Pokud se v noci často budíte, právě roztoče mohou mít nepříznivý vliv na váš spánek.

Vyhubení všech prachových roztočů je nemožné, ale existuje několik způsobů, jak snížit jejich počet. Přečtěte si několik nejlepších způsobů, jak jednoduše eliminovat jejich počet.

Měňte často lůžkoviny

Ideálním místem pro množení roztočů je teplá a vlhká postel. Tento hmyz se živí převážně odumřelými šupinkami kůže, které lidé každý den vylučují.

Naštěstí jsme pro vás našli jedno řešení. Roztoči špatně reagují na vysokou teplotu, proto doporučujeme ložní prádlo prát minimálně na 60 stupňů. Touto teplotou zajistíte vyhubení většiny roztočů jejich fekálií a částečkám kůže. Jestliže máte sušičku, snažte se každý týden sušit peřiny, dokud nejsou úplně suché. Teplo ze sušičky se postará o zbytek roztočů, které mohli přežít.

Pořiďte si antialergické matrace a kryt matrace

Je těžké přesně určit, kolik roztočů žije v matraci, ale v průměru je to 10 000 do více jak milionu. I velmi čisté matrace se nevyhnou této havěti. I přesto, že nemůžeme všechny vyhubit, můžete zajistit nižší počet této zdraví škodlivé populace v matracích.

Zkuste zvážit investici do hypoalergenní matrace, nebo levnější varianty, antialergenního chrániče. Chránič pohltí šupinky kůže a vlhkost, která se nedostane na matraci.

Stlaní postele po probuzení

Jste zvyklí po ranním probuzení ihned ustlat svou postel? Děláte chybu, protože matrace ani lůžkoviny nemají možnost vyschnout. Namísto poctivého a úhledného stlaní, přehoďte přikrývku přes postel, nebo ji rozprostřete na spodní část postele. Roztoči nepijí vodu běžným způsobem, ale pohlcují ji vzduchem. Proto se snažte snížit vlhkost uvnitř postele.

Regulujte teplotu a vlhkost

Pro roztoče je velmi příznivá teplota kolem 24 °C a 27°C, relativní vlhkost je kolem 80 procent.  Roztoče nevyhubíte snížením teploty nebo vlhkosti, ale zpomalíte jejich množení. Snažte se udržet vlhkost ve vašem domě pod 50 procent. Procenta vlhkosti můžete sledovat pomocí elektronického monitoru vlhkosti. Pokud se vám i přes všechny snahy nepodaří vlhkost snížit, zkuste nainstalovat klimatizační jednotku, nebo odvlhčovače vzduchu.

Pravidelně uklízejte

Pravidelný úklid se může zdát jako samozřejmá věc, ale v žádném případě nepodceňujte sílu prachových roztočů. Průměrný člověk svou odumřelou kůží, může živit až jeden milion tohoto otravného hmyzu. Je tedy velmi důležité udržovat pravidelný úklid v domácnosti.

Sepište si všechna místa v domě, kde se prach rád usazuje. Utírejte tyto místa několikrát týdně navlhčeným hadříkem z mikrovlákna.

Závěr

Není možné se všech roztočů zbavit, ale pravidelným úklidem a udržováním nižší vlhkosti, jejich výskyt snížíte na minimum. Pokud máte v domácnosti alergika, doporučujeme zbavit se všech závěsů a záclon a veškerý textilní nábytek každých šest měsíců vyčistit parním vysavačem.

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.