Prima magazín

Vydáno: Autor: Nikol Blahová

Vodní kámen je nepřítel! Jak ho porazit?!

Vodní kámen, to je prevít, ten nám ucpal pračku! Hlásala svého času jedna televizní reklama, kterou si možná vybavíte i vy. Vodní kámen je hrozba nejen pro pračku, dokáže uškodit i žehličce nebo varné konvici. Objevuje se kolem vodovodních baterií a kromě toho, že může snížit funkci spotřebičů, nebo naopak zvýšit jejich spotřebu (jako třeba u rychlovarné konvice), nevypadá po estetické stránce vůbec pěkně. Chcete poradit, jak tohoto nepřítele porazit?

Co může za vznik vodního kamene?

Čím větší množství bílého, nažloutlého nebo dokonce až do hněda zbarveného povlaku, tím tvrdší voda v domácnosti - jednoduché měřítko, kterým se lze řídit. Na našem území čerpáme středně tvrdou až velmi tvrdou vodu, takže se vlastně není čemu divit, že se s vodním kamenem v domácnostech tak často potýkáme. Za vznik vodního kamene můžeme vděčit hořčíku a vápníku obsaženým ve vodě.

Kde se vodní kámen nejčastěji vyskytuje?

Vodní kámen se rád tvoří tam, kde dochází ke změnám teplot. Proto ho objevujeme na dně rychlovarné konvice, setkáváme se s ním u hrnců nebo třeba v žehličkách. Neunikne mu ale ani koupelna či kuchyně, tam se usazuje na vodovodních bateriích, zanáší sprchy i umyvadla. Usazovat se umí i v potrubí, které dokáže ucpat a pak je zaděláno na problém.

Jak se ho zbavit?!

To je věc, která vás zajímá asi ze všeho nejvíce: jak vodní kámen položit na lopatky a co možná nejjednodušším způsobem se ho zbavit. Už jednou jsme vám radili, jak odstranit připáleniny z hrnce, dnes vám prozradíme, jak se zbavit vodního kamene!

používejte změkčovače vody, které zabrání tvorbě vodního kamene
rychlovarnou konvici pravidelně vyvářejte s polovinou pytlíku kyseliny citronové
vodovodní baterii potřete šťávou z citronu a na noc zabalte do mikrotenového pytlíčku
vodní kámen z toalety odstraníte tak, že do mísy nalijete celá litr octu a necháte působit
spáry a dlaždice pravidelně čistěte roztokem jednoho dílu octa a jednoho dílu vody
pračku vyčistíte tak, že do ní nalijete litr octa a necháte puštěný prací cyklus alespoň na 90°C

Náš blog tvoří Nikol. Článek pro Vás napsala Nikol. Jsem milující maminkou malé princezny a zároveň nadšený pisálek, který našel svůj správný směr v psaní textů. Nejčastěji mě najdete u notebooku s prsty na klávesnici. Nejraději měním myšlenky ve slova, skládám věty, tvořím texty. Pokud u sebe zrovna nemám notebook, zapisuji texty do mobilu nebo se vracím ke staré dobré technice: tužce a papíru. Žádný styl psaní mi není cizí, protože všechny v sobě mají nějaké kouzlo. Jsem ráda, že mohu prostřednictvím svých článků předat čtenářům nejen zajímavé informace, ale vždy i kousek sama sebe.

Katalog

Expresní dodání zboží
Doprava zdarma od 500 Kč
Nejnižší ceny
Pravidelné slevy
Záruka až 5 let

© 2013-2021 primazidle.cz