⚠️⚠️⚠️ Totální výprodej likvidace skladu - slevu až 50% v celém eshopu. Neváhejte akce je platná po omezenou dobu. ⚠️⚠️⚠️
Potřebujete poradit? Volejte Po-Pá 08:00 - 19:00   +420 466 566 060
Inspirace, rady, tipy

Zdravé sezení

Bolí vás při sezení záda? PrimaŽidle.cz vám přináší tipy, jak na správné sezení a doporučení na ty nejlepší židle pro sezení u počítače.

Zdravé sezení je základ pro každého, kdo tráví většinu své pracovní doby za počítačem. Kvalitní a dobře nastavená židle, správná výška stolu i držení těla, to všechno jsou věci na které bychom rozhodně neměli zapomínat. Podíváme se na nejčastější chyby, které při sezení (nejen za počítačem) děláme a jak se jim vyhnout.

 

Špatné držení těla (pokleslá ramena, vystrčený krk a prohnutá páteř) je příčinou častých fyzických bolestí, které můžeme pociťovat, pokud pracujeme v kanceláři. Je proto důležité si správné držení těla udržovat po celý den. Kromě toho, že se fyzicky budete cítit lépe, budete mít i lepší náladu. Se správným držením těla u počítače pomáhají i ergonomické židle do kanceláře.

Nezapomínejte, že je důležité správné sezení i během hraní počítačových her. Kvalitní herní židle vám nejen zajistí pohodlí během hraní, ale napomůže vám i se správným držením těla.

zdravé-sezení-zidle

Sezení příliš blízko monitoru může způsobit řadu nepříjemných očních problémů, které jsou sice dočasné, ale jsou velmi nepříjemné. Například pálení očí nebo bolest svalů. Stejně tak může nastavení monitoru počítače v nesprávné výšce vést k bolestem hlavy, dvojitému vidění, potížím se zaostřením zraku, nevolnosti a závratím. Všechny tyto příznaky spadají pod stav známý jako syndrom počítačového vidění. Tento syndrom je čím dál tím častějším v kancelářském prostředí a podléhají mu častěji ženy než muži, jak ukazuje výzkum z roku 2016, kterého se zúčastnilo 2 210 respondentů.

 

Made with Flourish

Jak správně sedět u počítače?

Nejlepší by samozřejmě bylo jednoduše trávit u počítače mnohem méně času, ale pro mnohé z nás to není možné. Chcete-li alespoň zmírnit negativní vedlejší účinky, ujistěte se, že vaše pracoviště dodržuje několik zásad zdravého sezení:

 

  • Nastavte si výšku židle tak, abyste měli chodidla rovně na podlaze a kolena v jedné linii nebo o něco níže než boky.
  • Seďte rovně a boky držte daleko vzadu.
  • Opěradlo byste měli mít mírně nakloněné v úhlu 100 až 110 stupňů.
  • Klávesnice by měla být blízko před vámi.
  • Abyste měli uvolněný krk v neutrální poloze, obrazovka monitoru mějte přímo před vámi, několik centimetrů nad úrovní očí.
  • Sedněte si na délku paže od obrazovky.
  • Ramena mějte uvolněná.

 

Další tipy na to, jak na správné sezení u počítače vám přináší náš článek “4 tipy, jak (ne)sedět u počítače. Nebo stát?

Cvičení pro lepší držení těla

Při sezení delším jak 30 minut je potřeba se vždy protáhnout, abyste zvýšili průtok krve a dodali tělu energii. Kromě krátkých přestávek je také potřeba se trochu procvičit. Procházka může potlačit dopady dlouhého sezení a zregeneruje svaly pro správné držení těla. Další skvělou metodou je jóga, při které pracujeme se svaly v oblasti krku, zad a boků. Ty jsou při sezení napjaté a naopak při józe se protahují a posilují. 

 

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.