Potřebujete poradit? Volejte Po-Pá 08:00 - 19:00   +420 466 566 060
Inspirace, rady, tipy

4 tipy jak neplatit příliš za topení

4 tipy jak neplatit příliš za topení

Konec zimy už klepe na dveře. Ale letošní zimní počasím být proměnlivé. Na jednu stranu si můžeme i na začátku roku užít slunečních paprsků, na druhou stranu sjíždění zasněžených kopců. Jenže takové prudké změny teplot, kdy je jeden den 10°C a za dva dny napadne 20 cm sněhu, se odrazí na spotřebě vytápění místností. Složenky přijdou do schránek a vy už nyní víte, že budete muset sáhnout do rezerv, abyste je uhradili. Co takhle momentální spotřebu snížit či aspoň vyrovnat, aby výsledek nebyl tak hrůzostrašný. Navíc, to co se naučíte nyní, už zúročíte každou následující zimu.

Jde o drobnosti, které můžete rychle udělat a získat tak velký rozdíl ve vytápění. Je totiž docela možné, že i vy se dopouštíte jedné z těch několika málo chyb, které zde vysvětlíme. Zateplit omítku či střechu neuděláte během jednoho dne, ale takové utěsnění oken či posunutí křesla zvládnete raz dva.

Příliš oblečení není žádoucí

Nikoho nebaví doma chodit v několika vrstvách oblečení. Ale nastavit teplotu tak, aby stačili kraťasy a triko, si také nemůže dovolit kdokoliv. Mít v zimě v domově teplo jako v tropech je luxus horních tisíc. Vyzkoušejte jednu změnu z našeho seznamu a vyměníte tlustý svetr za dlouhý rukáv.

Netopte zbytečně – Je nesmyslné nastavit jednu teplotu pro všechny místnosti. Ložnice, kde pouze chodíte spát, propojovací chodby, sklep, spíž a velmi málo využívané pokoje stačí vytápět na cca 18°C. To naprosto stačí k uchování tepla. Zároveň vás to donutí, příliš se v takových místech nezdržovat a trávit víc času dohromady. I to zvyšuje teplotu v místnosti. V ostatních zbývajících místnostech si teplotu nastavte na 20 – 22°C. Pomůže vám k tomu termostatické hlavice a některé typy klimatizací.

Volný výhled – Pokud máte okna obsypané květinami, visí na nich těžké zatemňovací závěsy nebo před nimi máte postavenou skříňku, vše odstraňte nebo aspoň zredukujte. Když bude venku vší silou zářit slunce, využijte jeho sluneční paprsky. Ty přirozeně a zcela zadarmo vnesou kus tepla i k vám. Proto nesmí být okno ničím zatemněno. Odstranění nábytku z podokenního prostoru, napomáhá topení, rozvést teplý vzduch do celé místnosti. A to za mnohem kratší dobu, než když mu cokoliv stojí v cestě. Nestavte ani před něj sušák s mokrým oblečením. A jako poslední krok, zkontrolujte si těsnění kolem oken a dveří. Postačí hořící svíčka v ruce a pomalým pohybem otestujte půdorys každého prvku. Pokud plamen plápolá, je tam únik. Na to vám postačí samolepící těsnící pásky. Na parapet lze položit i textilní těsnící válce. Kdo je šikovný ušije sám do vlastního vzoru.

Topte pořád – Mezi lidmi se rozmáhá nešvar. Na noc a ve chvílích kdy nejsou doma, zcela vypnou topení, v domnění, že tím ušetří. Pravda je taková, že tím neušetří zhola nic. Protože ve chvíli kdy jej opět zapnou a požadují vyhřátí místnosti na jim příjemnou teplotu, je na to vynaloženo tolik tepla, že v konečném důsledku se protopí naprosto stejně. Lepší je topení tzv. temperovat. To znamená vytápění stáhnout na cca 17°C.
Kontrola a prevence – Kdy jste naposledy nechali zkontrolovat kotel a odzvonit jednotlivé radiátory? Revize se má dělat dvakrát do roka. Před a po topné sezóně. Představte si, že zavzdušněné otopné těleso zvyšuje spotřebu energie až o 25%.

Chvilka času a topení bude efektivnější

Sami vidíte, že nejde o složité věci. Nepotřebujete na to odborníky, jen šikovné ruce a trochu odhodlání. Pokud si přeci jen netroufáte třeba na nalepení těsnění, požádejte např. milého souseda. Ušetřené peníze se vždycky hodí. Třeba si za ně kupte permanentku do fitka, na kterou si brousíte zuby.

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.