⚠️⚠️⚠️ Totální výprodej likvidace skladu - slevu až 50% v celém eshopu. Neváhejte akce je platná po omezenou dobu. ⚠️⚠️⚠️
Potřebujete poradit? Volejte Po-Pá 08:00 - 19:00   +420 466 566 060
Inspirace, rady, tipy

Pravidla pro výběr osvětlení do jednotlivých místností

Zařizujete svůj domov snů a chcete, aby vám v něm bylo příjemně. Nezapomeňte i na správné osvětlení každé místnosti. Přispívá k atmosféře a k určité pohodě bydlení. Přičemž každý kout vašeho bytu si zaslouží jiná svítidla. Při vstupu do místnosti byste neměli hledat vypínač. Umístěte jej hned vedle dveří. Dobré je nainstalovat pohybová čidla. Ty světlo rozsvítí automaticky. Pro starší obyvatele a rodiny s malými dětmi ideální. Dětské ručičky bývají příliš krátké na to, aby dosáhly na vypínač na zdi. Pokud však máte psa či kočku mohli byste narazit. Neustále blikání žárovky se časem zprotiví každému.

Každá místnost potřebujete něco jiného

Do vstupních prostor, tedy chodby a schodiště, se hodí hlavně nástěnná svítidla. Lze je umístit prakticky kdekoliv je třeba. Schodišťové stupně pak lze osvětlit, dnes tak oblíbenými, LED páskami. Zajistíte větší bezpečnost a zajímavý estetický prvek. Dále se podíváme do prosvícení kuchyně. Místnosti, která dodává teplo domovu i tělu. Pro přípravu jídla je nutné nejen mít vše po ruce, ale také si dobře vidět na ruce. Správné osvětlení kuchyňské linky je zásadní. Je potřeba jej umístit tak, aby osvětlovalo pracovní desku, ale nesvítilo přímo do očí a neoslepovalo. Pro tyto účely jsou nejlepší bodová světla anebo dlouhé zářivky. Kuchyň ještě doplníme ústředním závěsným světlem.

Ke kuchyni je často přidružena jídelna. Zde jídelní stůl užíváme nejen ke konzumaci jídla, ale i k příležitostné práci. Proto je víc než jasné, že si zaslouží vlastní stropní osvětlení. Lampa se pak zavěšuje minimálně 60 cm nad hranu stolu. I zde je nutné zajistit neoslňující žárovku. Stačí vybrat lampu s jejím krytím. A ve spíži či komoře, kde si chodíte pro potřebné potraviny a potřeby na vaření, zavěste nástěnné světlo. Je lehce ovládatelné a nebude házet nežádoucí stíny na police, jako by to bylo v případě stropní lampy.

Další místností, kde je také potřeba mít spoustu denního i umělého světla, je koupelna. Místnost kde se zkrášlujeme, chystáme do práce a škol, smýváme ze sebe vše špatné a měníme nedostatky na přednosti. U volby centrálního osvětlení myslete na to, že musí být natolik silné, aby odhalilo veškerou špínu na podlaze. Jde přece o hygienickou místnost. Co se týče světla u zrcadel, tam jsou buď zabudovaná anebo je musíte instalovat sami. Pozor, aby nevrhala stín. Každá lampička, zářivka či stropní lustr musí být dobře kryto a chráněno před vodou a vniknutím cizích těles. V koupelně a na toaletě jde o zdraví. Dodržujte zásady bezpečnosti.

U klasických obytných pokojů jako obývací pokoj, ložnice a dětský pokoj kombinujte více typů osvětlení. Některé poskytují rozptýlené tlumené světlo, jiné zase poskytují dostatečnou záři žárovek na větší plochu. Kombinací stropního, nástěnného a volně stojícího osvětlení si vždy vykouzlíte atmosféru, jakou budete aktuálně potřebovat.

Zlaté pravidlo zvyšující životnost žárovek

A hlavní pravidlo na závěr. Pokud nejste v místnosti přítomni, světla zhasněte.

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.