Prima magazín

Vydáno: Autor: Sandra Franerová

V uklizené kuchyni je vaření jedna radost

Uvařit dobré jídlo nestojí jen na kvalitním receptu. Je nutné jej vařit v uklizené kuchyni. A tím není myšleno jen umyté nádobí a srovnané utěrky na topení. Je za tím mnohem víc. Aby vše šlapalo jako hodinky, je nutné se na to připravit, ať už jde o koupelnu anebo kuchyni.

 

Jde tu o organizaci prostoru a o dostupnosti všeho, co potřebuji mít v určitém okamžiku při ruce. Každý ví, že pokud vařím bešamelovou omáčku, potřebuji metličku. Pokud přidám mléko k mouce a nezačnu hned šlehat, omáčka bude hrudkovitá. Není čas metličku hledat v šuplíku mezi ostatním náčiním. V kuchyni je čas roven chuti. Někdy stačí minuta navíc a maso je jak podrážka.

Důležitá je příprava

Nejlépe se tedy vaří v organizované kuchyni, kde vše má své místo. Už nebudete přemýšlet a tápat, kde jste, od minule, schovala váleček na těsto nebo pečící papír. Dnes existuje mnoho pořadačů do šuplíků, které vám pomohou v roztřídění náčiní.

Uspořádání však začíná již mnohem dříve. A to u plánování samostatné linky kuchyně. Její rozložení po místnosti, kde bude dřez, kde sporák. Vše má svou podstatnou úlohu a roli v tom, zda se nám v ní bude dobře vařit nebo nikoliv. Vždy je však potřeba dodržet pracovní trojúhelník. To znamená, že sporák dřez a lednice mají být co neblíže u sebe. Jedině tak nebudete pochodovat neustále po místnosti.

Jde o to, nachodit co nejméně. Kuchyně má být místem potěšení a ne posilovnou. Řazení spotřebičů v kuchyni je různé. Trendem poslední doby je umístit tyto kusy elektroniky do funkčních zón. Jsou to zóny zásob, ukládání, mytí, přípravy, vaření a skladování. Každá z nich je stejně důležitá a potřebná.

Jednotlivé části tvoří celek

Zásoby jsou všechny potraviny, co doma máte. Měli by se skladovat u sebe, každý dle požadavků výrobce. Mrazák, lednice, spíž. Potravinová skříň nahradila klasické spíže ve formě místnosti. Většinou se jedná o jednu dvě zásuvky. V takovém případě se vyplatí celovýsuvný systém, protože umožní snadný přístup k surovinám zepředu i ze stran. Mohou do ní sáhnout tak dvě osoby naráz. A protože každý dobrý kuchař má svého kuchtíka, je taková maličkost velmi prospěšná, protože předchází zdržování při čekání.

V těsném závěsu je pak zóna ukládání. Tam najdeme všechny příbory, veškeré sklenice, talíře, mísy a nádoby. Ale také dózy na jídla či toustovače. Tento prostor poskytne azyl asi třetině všech věcí v kuchyni.

V těsném závěsu se snažte umístit vše potřebné k mytí. Čím blíže tyto poslední zóny mýt budete, tím lépe pro vaše nohy. Při příštím vykládání nádobí z myčky schválně pozorujte, kolik u toho uděláte pohybu. Využijte veškerý prostor. Taková police pod dřezem bývá většinou opomenuta. Avšak velmi hezky na ní vyskládáte potřeby k mytí nádobí. Jar či jiný čisticí prostředek, houbičky, utěrky a drátěnky. Další možností je umístit pod dřez odpadkový koš. Výsuvné systémy existují i pro tříděný odpad.

V přípravě vše chystáme. Je nutné tu mít po ruce prkénko, nože, kuchyňskou váhu, dózy s potravinami a veškeré roboty. Pamatujte na dostatek zásuvek. Kuchyňské pomocníky můžete mít vyskládané volně na lince. Jsou však k dostání i speciální rolety, které je ukryjí, ale zároveň ponechají stále při ruce.

Zóna vaření je vyplněna sporákem, mikrovlnou a pečící troubou, grillem, varnou deskou a také kuchařkami, odměrkami, vařečkami, hrnci a pánvemi.

Organizéry, boxy a zarážky

Skříňkám pomalu odzvonilo a nahradily je prostorné šuplíky. Jenže tím, jak jsou otevřené a pohyblivé se v nich často vše prohazuje a putuje z jednoho rohu k druhému. Chytré vkladové boxy na příbory vše udrží na svém místě, zarážky zase ochrání nádobí a talíře. V rozích linky si nechte nainstalovat výsuvný otočný systém polic.

Menší lidé a rodiny s dětmi by neměli zapomenout na otevírání horních skříněk a jejich zastavení v jakékoli poloze. Do horní části uložte takové pomůcky, které využíváte jen jednou za čas.

Investujte také do kvalitního kování. Kuchyně a její vybavení vám bude sloužit minimálně dvacet let. Proto si ji udělejte dle vašich představ. Není nic horšího než se každý den rozčilovat nad nedojíždějící zásuvkou a hlučným zavíráním dvířek.

 

Náš blog tvoří Sandra. Článek pro Vás napsala Sandra. Jsem obyčejná žena, která si ráda plní sny. Psaní mě vždy bavilo. Už jako malá holka jsem neustále ležela v knihách a tzv. psala do šuplíku. S vytvářením různorodých textů se již nějakou dobu zabývám. V současné chvíli jsem doma s dvěma dětma, dcerkou Lilienkou a synem Kiliankem, a tak je pro mě tento koníček, příjemným zpestřením dne. Ráda se věnuji různorodým tématům, protože obohacují i mě samotnou.

Katalog

Expresní dodání zboží
Doprava zdarma od 500 Kč
Nejnižší ceny
Pravidelné slevy
Záruka až 5 let

© 2013-2021 primazidle.cz