🚨🚨🚨Čistíme sklady - velké slevy na veškeré skladové zboží. Neváhejte, akce platí do konce týdne.🚨🚨🚨
Potřebujete poradit? Volejte Po-Pá 08:00 - 12:00   +420 466 566 060
Inspirace, rady, tipy

V uklizené kuchyni je vaření jedna radost

V uklizené kuchyni je vaření jedna radost

Uvařit dobré jídlo nestojí jen na kvalitním receptu. Je nutné jej vařit v uklizené kuchyni. A tím není myšleno jen umyté nádobí a srovnané utěrky na topení. Je za tím mnohem víc. Aby vše šlapalo jako hodinky, je nutné se na to připravit, ať už jde o koupelnu anebo kuchyni.

 

Jde tu o organizaci prostoru a o dostupnosti všeho, co potřebuji mít v určitém okamžiku při ruce. Každý ví, že pokud vařím bešamelovou omáčku, potřebuji metličku. Pokud přidám mléko k mouce a nezačnu hned šlehat, omáčka bude hrudkovitá. Není čas metličku hledat v šuplíku mezi ostatním náčiním. V kuchyni je čas roven chuti. Někdy stačí minuta navíc a maso je jak podrážka.

Důležitá je příprava

Nejlépe se tedy vaří v organizované kuchyni, kde vše má své místo. Už nebudete přemýšlet a tápat, kde jste, od minule, schovala váleček na těsto nebo pečící papír. Dnes existuje mnoho pořadačů do šuplíků, které vám pomohou v roztřídění náčiní.

Uspořádání však začíná již mnohem dříve. A to u plánování samostatné linky kuchyně. Její rozložení po místnosti, kde bude dřez, kde sporák. Vše má svou podstatnou úlohu a roli v tom, zda se nám v ní bude dobře vařit nebo nikoliv. Vždy je však potřeba dodržet pracovní trojúhelník. To znamená, že sporák dřez a lednice mají být co neblíže u sebe. Jedině tak nebudete pochodovat neustále po místnosti.

Jde o to, nachodit co nejméně. Kuchyně má být místem potěšení a ne posilovnou. Řazení spotřebičů v kuchyni je různé. Trendem poslední doby je umístit tyto kusy elektroniky do funkčních zón. Jsou to zóny zásob, ukládání, mytí, přípravy, vaření a skladování. Každá z nich je stejně důležitá a potřebná.

Jednotlivé části tvoří celek

Zásoby jsou všechny potraviny, co doma máte. Měli by se skladovat u sebe, každý dle požadavků výrobce. Mrazák, lednice, spíž. Potravinová skříň nahradila klasické spíže ve formě místnosti. Většinou se jedná o jednu dvě zásuvky. V takovém případě se vyplatí celovýsuvný systém, protože umožní snadný přístup k surovinám zepředu i ze stran. Mohou do ní sáhnout tak dvě osoby naráz. A protože každý dobrý kuchař má svého kuchtíka, je taková maličkost velmi prospěšná, protože předchází zdržování při čekání.

V těsném závěsu je pak zóna ukládání. Tam najdeme všechny příbory, veškeré sklenice, talíře, mísy a nádoby. Ale také dózy na jídla či toustovače. Tento prostor poskytne azyl asi třetině všech věcí v kuchyni.

V těsném závěsu se snažte umístit vše potřebné k mytí. Čím blíže tyto poslední zóny mýt budete, tím lépe pro vaše nohy. Při příštím vykládání nádobí z myčky schválně pozorujte, kolik u toho uděláte pohybu. Využijte veškerý prostor. Taková police pod dřezem bývá většinou opomenuta. Avšak velmi hezky na ní vyskládáte potřeby k mytí nádobí. Jar či jiný čisticí prostředek, houbičky, utěrky a drátěnky. Další možností je umístit pod dřez odpadkový koš. Výsuvné systémy existují i pro tříděný odpad.

V přípravě vše chystáme. Je nutné tu mít po ruce prkénko, nože, kuchyňskou váhu, dózy s potravinami a veškeré roboty. Pamatujte na dostatek zásuvek. Kuchyňské pomocníky můžete mít vyskládané volně na lince. Jsou však k dostání i speciální rolety, které je ukryjí, ale zároveň ponechají stále při ruce.

Zóna vaření je vyplněna sporákem, mikrovlnou a pečící troubou, grillem, varnou deskou a také kuchařkami, odměrkami, vařečkami, hrnci a pánvemi.

Organizéry, boxy a zarážky

Skříňkám pomalu odzvonilo a nahradily je prostorné šuplíky. Jenže tím, jak jsou otevřené a pohyblivé se v nich často vše prohazuje a putuje z jednoho rohu k druhému. Chytré vkladové boxy na příbory vše udrží na svém místě, zarážky zase ochrání nádobí a talíře. V rozích linky si nechte nainstalovat výsuvný otočný systém polic.

Menší lidé a rodiny s dětmi by neměli zapomenout na otevírání horních skříněk a jejich zastavení v jakékoli poloze. Do horní části uložte takové pomůcky, které využíváte jen jednou za čas.

Investujte také do kvalitního kování. Kuchyně a její vybavení vám bude sloužit minimálně dvacet let. Proto si ji udělejte dle vašich představ. Není nic horšího než se každý den rozčilovat nad nedojíždějící zásuvkou a hlučným zavíráním dvířek.

 

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.