⚠️⚠️⚠️ Totální výprodej likvidace skladu - slevu až 50% v celém eshopu. Neváhejte akce je platná po omezenou dobu. ⚠️⚠️⚠️
Potřebujete poradit? Volejte Po-Pá 08:00 - 19:00   +420 466 566 060
Novinky & zajímavosti

Na tyto věci myslete, aby se rekonstrukce koupelny vydařila

Na tyto věci myslete, aby se rekonstrukce koupelny vydařila

Tak jste se rozhodli. Konečně se do toho dáte. Tady se odlupuje kachlička, kohoutek kape a okolí kolem vany a sprchy již netěsní tak, jak by mělo. Každá návštěva této místnosti se mění v katastrofu plné vody a spadané omítky. Je načase se do toho opřít a jít do toho po hlavě. Peníze jsou již nasysleny, nic tedy nebrání v uskutečnění snu o funkční a zároveň krásné koupelně. Zbytek bytu jste si již zařídili dle Feng Shui a zbývá ona místnost. Hurá do toho!

Jenže aby tomu tak skutečně bylo, je třeba při rekonstrukci zvážit vše od podlahy až po strop. Není nic lepšího, než když při prvním kopnutí zjistíte, že je potřeba upravit projekt a místo pouhého vedení trubky kol stěny, ji budete muset zasekat do zdi. Co vše je nutné mít na paměti?

Stanovte si plán

Ještě než to uděláte, stanovte si svou vizi. Především dbejte na správné rozměry. Aby vám v koupelně bylo příjemně, je nutné zajistit minimální rozestupy mezi jednotlivými prvky. Ty najdete i na internetu.

Dejte hlavy dohromady a sepište vše, co by měla koupelna obsahovat. Poté s vaší představou zajděte za profesionály a konzultujte s nimi své plány. Možná vás překvapí, že něco nemá řešení a jinde je více variant než jste očekávali. Nejen oni, ale nyní i my vám přinášíme seznam úkolů k vyřešení.

• Koupelna musí dýchat – Je zde hodně páry, vlhka a to je pro tvorbu plísní jako dělané. Je ve vašem zájmu zajistit dostatečné odvětrávání. Nejlepší je otvíravé okno. Ne vždy je to možné, třeba v panelovém domě. Proto postačí i obyčejný větrák či vymazlený systém s rekuperační jednotkou.

• Staré obklady odstraňte - je to sice jedna z těch prašnějších záležitostí, ale věřte, že uděláte dobře. Pokud byste staré obklady a dlažbu pouze překryli novou pokládkou, nejen, že si ukrojíte drahocenné centimetry místa, navíc snížíte životnost nového materiálu. Nemluvě o tom, že by se podlaha v koupelně rázem ocitla o centimetr výš oproti zbytku bytu. A to se špatně srovnává.

• Vzor je důležitý – Ať už práci obkladače zastane profesionál nebo otec rodiny jedno je jisté. Musíte si zvolit vzor a způsob jakým budete jednotlivé kachlíky pokládat. Mimo jiné na to závisí i počet koupených kusů materiálu. Výška obkladu je většinou dva metry, ale je možné ji protáhnout až ke stropu. Vše závisí na vkusu. Rovněž je nutné vše rozvrhnout tak, aby se použilo co nejvíce kachlíku v kuse, bez nutnosti řezání. Mohou praskat a tvoří se tím zbytečný odpad. Spáry spolu lícují, tedy mezi obklady volně přechází na dlažbu. Vždy objednejte větší množství, než bylo spočítáno. Vyhnete se tak v prodlevě v případě dokupování potřebných kusů.

• Silikon je váš kamarád – Jde o známý trik. Do rohů, místo spárovací hmoty, natřete silikon. Je pružný a nedojde k nechtěnému práskání kvůli tepelné roztažnosti.

• Myslete na to, kde vrtáte – Tak jako do každého pokoje, i zde patří dekorace. Zde polička, tu držák na ručník, sušák na osušky nebo závěsný stolek se zrcadlem. Je to třeba nějak přidělat do zdi. Nejsnáze se vrtá do spáry. Hezky to vypadá uprostřed kachličky. Nikdy nevrtejte do jejího rohu, nemuselo by to vyjít.

• Méně je více – To co jste neprotlačili jinde, se nesnažte vměstnat a nahnat právě v koupelně. Té sluší střídmost a jasné linie. Chybu neuděláte se světlými odstíny barev a velkými formáty kachliček. Na podlahu klidně položte tmavou barvu, tam to nevadí. Ba naopak to působí velmi teple a příjemně. Stejně jako s výmalbou i s obkladem můžete místnost prodloužit, rozšířit nebo naopak zmenšit. Stačí přemýšlet u určení vzoru obkladu. Lze stejnou kachličku použít jak na dlažbu tak i obklad.

• Moderní způsoby – Ty tam jsou doby, kdy se obkládalo holou keramikou. Vyzkoušet můžete dřevo, kámen či dokonce sklo. Vše je ošetřeno a připraveno do vlhkého prostředí. Moderní doba přináší spoustu nových možností.

• Nešetřete na vybavení – Víme, že je lákavé nakupovat v rámci akce, ale vyvarujte se koupě různých značek. Nebudou k sobě pasovat a místnost bude neucelená. Pamatujte, že bílá je u každého výrobce jiná. Proto v případě sanity šáhněte po jedné značce. Vyhrát si pak můžete s košem na prádlo anebo stolkem pod umyvadlo.

• Na velikosti záleží – Jestliže jste majiteli velké vily, věříme, že i koupelna dosahuje velkých rozměrů. Pokud však žijete v klasickém panelákovém bytě, myslete na prostor. Vana zabere příliš mnoho místa. Vhodnější je sprchový kout, avšak stále dostatečně prostorný pro volný pohyb. Pokud však přece jen toužíte po možnosti ponoření se trochy vody, lze zakoupit vanu se zástěnou nebo sprchový kout s hlubokou vaničkou. Jedná se sice o alternativy, ale zabijete tak dvě mouchy jednou ranou.

• Kdo se stará o úklid – Při výběru sanity mějte na paměti, že čas od času je potřeba ji důkladně umýt. Proto nehleďte pouze na vzhled, ale i na praktičnost výrobku. Umyvadlo s malým spádem je potřeba častěji omývat stejně jako hranaté či volně stojící. Nejlépe uděláte, když zvolíte léty prověřenou klasiku.

• Nenapodobujte – Víme, že ve spoustě filmů z Ameriky mají záchod v koupelně. Vy je prosím nenapodobujte, ani za cenu získání pár desítek centimetrů navíc. Nepříjemný zápach při ranní očistě a neustále zablokovaná koupelna není snem žádného z nás.

• Voda, samá voda - Při výběru koupelnového nábytku dbejte na co největší voděodolnost. Nábytek je opatřen ochrannou vrstvou, ale nevydrží neustálý nápor vody. Pokud to tedy jde, umístěte jej dále od vany či sprchového koutu. Dále je vhodné zakoupit ten, který se zavěšuje a nestojí na nožičkách. Vlhkost z podlahy se na něj nedostane a vy budete mít snadnější úklid.

• Využijte každý kousek – Při zařizování a dekorování koupelny využijte každý volný prostor. Třeba takové dveře. Lze na ně zavěsit župan, ručník nebo odložit drobné předměty. Využijte toho.

Rekonstrukce je náročná a potřebuje přesné řízení

Nemusí se to na začátku zdát, ale při přemýšlení nad nákresem budoucí koupelny zjistíte, co vše je potřeba zařídit. Nezapomeňte ani na věci jako jsou hydroizolační nátěr o vany či sprchového koutu. Zvažte, jak chcete mít velkou skříňku pod umyvadlem a zda na záchodě zapustíte do zdi splachovadlo. U staveb, více než kde jinde, platí pořekadlo: Dvakrát měř, jednou řež.

TIP: Pozor, určitě je před začátkem rekonstrukce odhadnout cenu, nebo si vše alespoň naspat do tabulky, abyste věděli, jestli vám vaše úspory budou stačit. Pokud zjistíte, že si budete nějaké peníze muset půjčit určitě se nejdříve podívejte na srovnání půjček a vyberte si pro vás tu nejvýhodnější.

 

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.