⚠️⚠️⚠️ Totální výprodej likvidace skladu - slevu až 50% v celém eshopu. Neváhejte akce je platná po omezenou dobu. ⚠️⚠️⚠️
Potřebujete poradit? Volejte Po-Pá 08:00 - 19:00   +420 466 566 060
Novinky & zajímavosti

Výběr zahradního nábytku

V dnešní době se zahrady stávají naším druhým domovem. Jsou to další obývací pokoje, kuchyně a dokonce i domácí kanceláře. Proto není od věci věnovat čas hledání toho nejkvalitnějšího zahradního nábytku, abyste venkovní prostor mohli využívat naplno a po mnoho let. Zvažujete zařízení venkovní zahrady a nevíte si rady?

Sestavili jsme pro vás průvodce, který vám nejen poradí, na co se při zařizování zaměřit, ale také jaký druh materiálu nábytku a design zvolit do jakého exteriéru. Vybírat venkovní nábytek je dovednost, která stojí za to se naučit!

Najděte si svůj design

Vhodné je začít tím, že se rozhodnete, co chcete na své zahradě primárně dělat. Chcete na ní trávit v létě celé dny nebo jen posedět večer při grilu? Podle těchto odpovědí hledejte nábytek. V žádné zahradě by neměl chybět set zahradního nábytku, u kterého můžete pohostit návštěvu, ale také si na něm udělat svou kancelář.

Jakmile budete mít představu, zaměřte se na to, zda chcete, aby zahradní nábytek designově doplňoval váš domov, nebo s ním kontrastoval. I když výběr nábytku je to hlavní, je také vhodné dbát na doplňky. Polštáře, květináče nebo správné osvětlení dodají prostoru skvělou atmosféru.

Jaký materiál zvolit?

Jedním z nejvíce matoucích aspektů při výběru venkovního nábytku je široká nabídka materiálů na trhu. Může být složité poznat, který je pro vaše potřeby nejlepší, ale každý z nich má své klady a zápory, které je třeba mít na paměti. Pokud zařizujete zahradu na chalupě, ideálním materiálem pro nábytek bude dřevo, protože ladí do venkovského stylu. Do zahrady u vašeho rodinného domu se zase bude spíš hodit ratan nebo kov. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody těchto materiálů?

Ratan

Ratan se vyrábí v různých stylech, vazbách a materiálech, jejichž kvalita se liší. Volit můžete mezi přírodním a umělým ratanem. Narozdíl od přírodního ratanu je umělý ratan mnohem více odolnější a v důsledku toho vyžaduje méně údržby. Také je schopen zvládnout nepříznivé počasí. V případě přírodního budete muset nábytek schovávat v interiéru a také jej řádně ošetřovat, abyste maximalizovali jeho životnost.

Plochý ratan je nejoblíbenější a také nejlevnější možností. Je také lehčí, takže se s nábytkem lépe manipuluje a snadněji se čistí. Zakřivená ratanová vazba nabízí luxusnější a více tradiční vzhled, nicméně je křehčí a vyžaduje více čištění. Do vaší zahrady můžete zvolit ratanové židle nebo ratanová křesla, která jsou díky svému minimalistickému vzhledu nadčasová a tudíž se nemusíte bát, že by za pár let už nebyla trendy.

Dřevo

Dřevo je jednou z nejvíce klasických variant venkovního nábytku a přináší tradiční, elegantní vzhled. Může však vyžadovat poměrně náročnou údržbu. Jelikož je přírodní, rostou na něm lišejníky a skvrny, a proto je třeba každoročně nábytek brousit a lakovat. Zvažte tedy, zda jste na to připraveni. Jedním z nejoblíbenějších druhů dřeva je teakové dřevo, které obsahuje velké množství oleje, tudíž je odolné vůči povětrnostním vlivům. I přesto je nutné jej ošetřovat, aby zachovalo svou barvu.

Kov

Hliník a ocel jsou nejpoužívanějšími materiály při výrobě kovového nábytku. Oblíbenější je hliníkový nábytek, protože je oproti ocelovému lehčí, nerezaví a snadněji se udržuje. Tento typ nábytku je vhodný pro ty, kteří dávají přednost modernějšímu designu. Důležitým aspektem je, aby byl rám opatřen několika vrstvami kvalitního nátěru, a tím byla zajištěna dlouhá odolnost a životnost nábytku.

Sklo

Sklo není sice nejčastěji voleným materiálem zahradního nábytku, nicméně skleněné zahradní stoly jsou velmi oblíbené. Při výběru skleněného stolu je třeba se zaměřit na bezpečnost. Tu zaručí tvrzené bezpečnostní sklo, díky kterému také nábytek dlouho vydrží. Pokud hledáte stůl z kombinace více materiálů, naše stoly a zahradní křesla vyrobené z ratanu a skla budou pro vás ideální volbou.

Velikost prostoru a velikost nábytku

Velikost vaší zahrady bude největším omezením pro výběr vybavení. Budete muset skloubit vaše představy s velikostí prostoru, který máte k dispozici. Obecně platí snažit se s nábytkem nezaplnit více než dvě třetiny plochy terasy, protože to může působit nepřehledně. Nezapomeňte, že váš exteriér budete nejspíš chtít doplnit květináči, lucernami nebo polohovacími lehátky, které také zaberou místo. Je proto tedy důležité dát si záležet na tom, aby nábytek byl srovnaný tak, aby pokrýval co nejméně prostoru pro chůzi  a nemuseli jste se mu vyhýbat.

Zeptali jsme se celkem 83 lidí, jaký materiál preferují při výběru zahradního nábytku. Z celkových 83 respondentů nám odpovědělo celkem 67 žen a 16 mužů. Na celkové výsledky se můžete podívat v následujícím grafu.

Made with Flourish

Tabulka srovnání zahradních křesel a židlí

 

výška

šířka

hloubka

váha

materiál

barva/dekor

výška sedu

Zahradní židle Mosler

95 cm

55 cm

72 cm

4,3 kg

ocel, síťovina

béžová, šedá

40 cm

Zahradní židle Sevilla

97 cm

54 cm

67 cm

4 kg

ocel, síťovina

stříbrná, šedá

43 cm

Zahradní židle Aldera

96 cm

54 cm

72 cm

4,2 kg

ocel, síťovina

černá, tmavě šedá

42 cm

Ratanové křeslo Indiana

109 cm

71 cm

73 cm

10 kg

ratan, ocel

přírodní hnědá, černá

44 cm

Ratanové křeslo Ikaro

93 cm

69 cm

58 cm

8,1 kg

kov, ratan, látka

hnědá, šedá, černá

42 cm

Ratanové křeslo K400

74 cm

55 cm

47 cm

6,8 kg

kov, ratan, látka

hnědá, šedá

43 cm

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.