⚠️⚠️⚠️ Totální výprodej likvidace skladu - slevu až 50% v celém eshopu. Neváhejte akce je platná po omezenou dobu. ⚠️⚠️⚠️
Potřebujete poradit? Volejte Po-Pá 08:00 - 19:00   +420 466 566 060
Tvoříme Primadomov

Jak se starat o květinové dekorace

Vyzdobit byt tak, aby byl útulný, jde různými způsoby. Nejvíce se osvědčují barvy, hromada textilu, drobných dekorací v podobě svíček, rámečků a jiných prach chytajících věcí a také květiny. Květiny přinesou kus přírody do každé pusté místnosti. I pokud jste alergici na pyl, nemusíte se jich vzdávat. I listy dokážou nadělat mnoho parády. K výběru je toho dost. Pokud je navíc doplníte vhodným květináčem, velmi snadno vytvoříte útulný domov. Jenže aby rostliny vydržely, je třeba se o ně i řádně starat. Zajistit jim vhodné podmínky, dostatečnou zálivku a alespoň trochu světla. Jedině tak dobře a dlouho budou obohacovat váš domov. Věnujte jim stejnou lásku a péči jako bylinkám a uvidíte, že se vám bohatě odmění.

I severní okno může být zelené

Jižní okno je ideálním místem pro pěstování kvetoucích rostlin. Dostatek slunce vybarví květy do krásných sytých barev. Tyto okna jsou docela dost obsypaná zelení. Jsou však byty a domy, kde není moc jižních nebo jihovýchodních oken. Převažují severní a majitelé smutní. Naštěstí existuje dost rostlin, které nemohou být na přímém slunci. A ty jsou dokonalými adepty na osázení takového místa. V květinářství se ptejte po kaméliích, primulích, azalkách či bramboříku. Pokud vám bude nabídnuta arálie, aspidistře nebo asparágus je to v pořádku. I ty lze osadit do truhlíku, který přijde na severní parapet. Teplota se zde drží do 15°C. Ideální k prospívání uvedených druhů.

Teplota je totiž rozhodující ve výběru květin. Daleko více, než světová orientace. Běžná teplota se pohybuje mezi 15 – 21°C. K teplotě se také váže světlo a teplo. Pokud je méně světla, v zimním období, je nutné upravit teplotu o 2 – 5°C. Je to z toho důvodu, aby se květiny netáhly za světlem. Pak vznikají příliš dlouhé stonky a rostlina je náchylnější na údržbu. V takovém omezeném režimu upravujeme i zálivku. Snižujeme dodávku vody. Rostliny tam přejdou do úspory.

Dělení do skupin

Všechny rostliny se musely přizpůsobit klimatickým podmínkám svých původních zemí. Proto je lze rozdělit do tří skupin. Ty nám pak pomohou v rozhodování, kam jednotlivé rostliny umístit po domě a jak se o ně starat, aby byly krásné celý rok. V letním období je třeba dbát pouze na dostatečnou zálivku. V zimě se pak upravuje množství zálivky a teplota, které jsou vystavené. Často rostliny přemisťujeme do sklepa, předsíně anebo společnou chodbu.

Skupiny rostlin lze rozdělit na:

Studenodomé – 3 – 10°C je v zimě ideální pro přežití

Subtropické – 8 – 15°C je postačující číslovka na teploměru pro udržení kvality růstu

Tropické (teplodomé) – ty je nutné uchovávat při pokojové teplotě 18 – 25°C, takže je nikam přenášet nemusíme a můžeme se z nich těšit celý rok na stejném místě

Velmi opomíjené a na zeleň chudé jsou předsíně a společné chodby. Jsou chladnější, sporé na světlo. Tyto poloteplé místnosti můžeme prozářit třeba vavřínem, oleandrem, rozmarýnou, aukubou nebo sparmanií. Uvidíte, že dodají útulno a místnost hned bude působit vřelejším dojmem. Vždyť předsíň a chodba je to první, co z domova vidíme.

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.