Potřebujete poradit? Volejte Po-Pá 08:00 - 19:00   +420 466 566 060
Tvoříme Primadomov

Dokonalý dětský pokoj

Dokonalý dětský pokoj

Každý jistě ví, jak je náročné, trefit se do vkusu někoho jiného. Pokud se jedná o pouhý doplněk do domácnosti, lze volit něco neutrálního. Květináč v bílé barvě, šedé utěrky či černý rámeček na fotografii. Většinou nikoho neurazíte ani jednoduchými hrníčky s prostými motivy linek či teček. Káva z něj bude chutnat stejně dobře, jako s těch dalších desénových, které si daný obdarovaný pořídil sám.

Jestliže se jedná o větší kusy či dokonce samostatný nábytek, každý má své finanční hranice jinde, je nejjednodušší cestou se na rovinu zeptat, tedy pokud jej nemáte přečteného.

Když si zařizujeme vlastní dům, je to snadné. Dokážeme se na místě v obchodě rozhodnout, zda si pořídíme plechovku barvy do koupelny v liliové či limetkové barvě. Své preference známe. A stejně postupujeme i u svých dětí. Jak zařídit dětský pokoj a co by v něm mělo být asi víte, ale nač nezapomenout?

Vlastní prostor

I my jsme byli malý a víme, jak je důležité, mít vlastní prostor na hraní. Kde fungují naše pravidla. Dopřejte to i svým dětem. Ale pozor. Neuvažujte nad tím, jak to bylo před lety, ale využijte všech dnešních vymožeností a uspořádejte jim takový pokoj, kde budou rádi trávit čas. Již Komenský tvrdil, že učit by se mělo formou hry. Vneste tuto myšlenku do dětského pokoje a uvidíte, jak se vám potomek bude rozvíjet před očima. Děti jsou totiž zvídavé a potřebují spoustu podnětů a prostoru k vlastní tvorbě, ke svému osobnímu vyjádření.

Je zajímavé, že když se podíváme na klasické uspořádání domácnosti, bývá obývací pokoj rozprostřen na největší ploše, dětský pokoj pak skoro na té nejmenší. Přitom, když si uvědomíte, kolik času trávíte v dané místnosti, je to směšné. Obývací pokoj je místnost, kde se setkává celá rodina a kde vypijete sklenici vína s návštěvou. Avšak na spaní a tvorbu máte další prostor. Dětský prostor je povětšinou minimálně třikrát tak menší. Ale dítě si tu nejen hraje, ale i spí, tráví čas s kamarády a ti starší zde píšou úkoly do školy. Bylo by tedy dobré, věnovat rozvržení dispozice domu větší váhu.

Stačit bude i 20m2

Co je tedy dostatečně velké? To nelze říci. Vždy může být více, aspoň co se týká pohledu dítěte. Pokud zvolíte průměrnou velikost 20m2, bude to dostačující. Na této ploše bude mít vše své místo a nebude to působit stísněně. Ono totiž čtyři zdi působí na lidskou mysl víc, než si myslíte. U dětí může nedostatek aktivity a volného prostoru vést až k poruchám učení.

Mnoho lidí má dva a více potomků. A často řeší, jak je umístit do pokojů. Dohromady nebo zvlášť? Nic není správně. Vše záleží na mentalitě dětí, pohlaví a věku. Někdy děti milují společnost, jindy uvítají soukromí. Menší děti můžete spojit dohromady do jednoho pokoje a utvořit jim hernu v druhém. Až povyrostou, můžete každému dopřát vlastní pokoj. To je nejčastější řešení. Jestliže máte k dispozici pouze jednu místnost, zkuste ji nějak přepažit posuvnou stěnou, velkou šatní skříní anebo pokoj rozdělit na dva,

Nezařizujte pro sebe, ale pro dítě

Při jeho zařizování berte ohledy na to, co má rád jeho budoucí obyvatel. Obliba barev a motivů se bude lišit. Co však zůstane stejné, je rozdělení místnosti. Vytvořte tedy spací, hrací a učební plochu + úložné prostory.

Postel zvolte klidně větší. Ratolest do ní rychle doroste. Zpočátku ji můžete opatřit zábranou, proti spadnutí na zem. Do učební části volte rostoucí stůl a židle. Vyhnete se tak pozdějším investicím. Prvně bude sloužit jako místo k malování, poté jako učební koutek. Nesmí chybět ani police na uložení potřebných věcí. Vše hezky po ruce. Žádné přebíhání po místnosti sem a tam.

Důsledně se zaměřte na hrací část. Ta je největší a nejužívanější. Pořiďte sem kusový koberec, malé sedací vaky nebo dnes tak oblíbené pufy a doplňte je o rozvíjející hračky. Nenechte své děti hrát neustále na tabletu nebo dívat se na televizi. Zakupte knihy, stolní a společenské hry, dřevěné kostky, panenky a autíčka. V koutě by člověk měl být schopen tvořivosti, ale i relaxace s přáteli a rodinou.

Uvedené věci pak hezky uložit do ozdobných krabic, vaků a zásuvek.

Celý pokoj pak doplňte dekoracemi ve vybraných barvách.

 

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.